Učiteľom Slovenska za rok 2020 sa stala Iveta Barková, riaditeľka a učiteľka zo Senca

Riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu na Súkromnej základnej škole v Senci Iveta Barková (na obrazovke) získala ocenenie Učiteľ Slovenska 2020 a Cenu verejnosti počas 3. ročníka odovzdávania národnej ceny Učiteľ Slovenska 2020. Bratislava, 21. január 2021. Foto: SITA/SKPR STRATEGIES

Učiteľom Slovenska 2020 sa stala riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu zo Súkromnej základnej školy v Senci Iveta Barková. Ako agentúru SITA informovala Gabriela Patkolová zo SKPR Strategies, Barková bola ocenená nielen odbornou porotou, ale získala aj Cenu verejnosti.

V novovytvorenej kategórii Učiteľ na diaľku vyhral učiteľ a spoluzakladateľ školy Felix Dávid Králik.

Finalisti odovzdali vzorku DNA

Organizátori tento rok od finalistov ocenenia požiadali aj vzorku DNA, ktorú poslali na rozbor do laboratória v Nemecku, kde skúmali ich genetické a osobnostné predispozície.

Genetická analýza pri víťazke potvrdila predispozíciu na výbornú pamäť a veľkú schopnosť rozpoznávať tváre. V praxi to podľa organizátorov znamená, že na základe mena pozná všetky deti v škole.

Z analýzy DNA tiež vyplynulo, že osem z desiatich učiteľov má predispozíciu na rovné hnedé vlasy. A tiež napríklad aj to, že dvaja z finalistov môžu vypiť veľké množstvo kávy, pretože ich telo dokáže spracovať kofeín na vysokej úrovni bez toxických účinkov.

Pod záštitou prezidentky SR

Ocenenie Učiteľ Slovenska organizuje Komenského inštitút. Cieľom ocenenia je zdôrazniť dôležitosť vzdelávania a posilniť status profesie pedagógov. Projekt sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

„Ocenenie Učiteľ Slovenska mi dáva možnosť, aby som sa poďakovala všetkým vaším kolegyniam a kolegom, ktorí vynikajú svojou aktivitou a inovatívnym prístupom k výchove a vzdelávaniu. Ste pre nás inšpiráciou, za čo vám úprimne ďakujem,“ povedala.

V rámci tretieho ročníka ocenenia dostali organizátori 1 101 nominácií a 164 prihlášok. Porota tak spomedzi v 129 učiteliek a 35 učiteľov vybrala desať finalistov.

Pri výbere prihliadala na vzdelávacie úspechy žiakov, spoluprácu s pedagogickými inštitúciami, mimoškolské aktivity či spôsob, akým učiteľ odovzdáva svoje skúsenosti iným kolegom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Felix Dávid KrálikGabriela PatkolováIveta BarkováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie SKPR Strategies