Univerzita Komenského je v prvej päťstovke Šanghajského rebríčka, najlepšie obstál predmet fyzika

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič.

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa v hodnotení Šanghajského rebríčka (ShanghaiRanking Consultancy) akademických predmetov umiestnila v kategórii prírodných vied v prvej päťstovke.

Jediná slovenská univerzita v rebríčku

V predmete fyzika jej patrí 201. – 300. miesto, v predmete matematika je na 401. – 500. mieste a vo vedách o Zemi na 401. – 500. mieste.

Ako agentúru SITA informovala Martina Mášiková z oddelenia vzťahov s verejnosťou univerzity, okrem UK sa žiadna iná slovenská univerzita do rebríčka nedostala.

Hodnotí sa 54 akademických predmetov naprieč prírodnými vedami, inžinierstvom, biologickými vedami, lekárskymi vedami a spoločenskými vedami.

Postavenie medzi svetovými univerzitami

Kritériá v rebríčku akademických predmetov sú stanovené na základe vedeckých časopisov, ktoré sa v daných oblastiach publikujú a tiež na základe identifikácie najvplyvnejších a najspoľahlivejších medzinárodných ocenení vo svojich predmetoch.

Vzhľadom na financovanie slovenského školstva a slovenskej vedy je obdivuhodné, že Univerzita Komenského má svoje postavenie medzi inými svetovými univerzitami. Najmä v oblasti prírodných vied sa dokážeme vyrovnať svetovým špičkám. Verím, že aj v ostatných oblastiach si postupne vybudujeme meno rešpektovanej inštitúcie, ktorá má čo ponúknuť, a to kvalitných a vzdelaných odborníkov,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave