Univerzita Komenského ocenila 25 účastníkov Novembra 1989, ktorí v tom čase boli študentmi

Zľava v popredí: Rektor UK Marek Števček a ocenený niekdajší študent UK Ladislav Snopko počas odovzdávania Zlatej medaily Univerzity Komenského (UK) za zásluhy počas revolučných dní v novembri roku 1989 a po nich. Bratislava, 18. november 2019. oto: SITA/Univerzita Komenskeho v Bratislave

Pri príležitostí Medzinárodného dňa študentstva Univerzita Komenského v Bratislave (UK) ocenila 25 účastníkov udalostí Novembra 1989, ktorí v tom čase boli študentmi. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. Cenu im odovzdal rektor UK Marek Števček.

Zlaté medaily UK si prevzali Ladislav Snopko a Valér Mikula za ich zásluhy počas revolučných dní a po nich. Udeľovanie sa uskutočnilo na každoročnom oceňovaní výnimočných študentov a pedagógov v Aule UK.

Bývalí študenti získali Pamätnú medailu

Z bývalých študentov, ktorí zakladali Prvý štrajkový výbor na Slovensku 20. novembra 1989, boli Pamätnou medailou k 100. výročiu UK ocenení napríklad Dionýz Hochel, Henrieta Hrinková, Milan Novotný či Radoslav Števčík.

„Táto aula zažila vo svojej histórii mnoho udalostí. Slávnych, menej slávnych i neslávnych. Podľa mňa najslávnejšími chvíľami v celých jej dejinách boli búrlivé novembrové študentské mítingy od pondelka 20. do stredy 22. novembra. Stáť tu pred mikrofónom pred tridsiatimi rokmi bol pocit, ktorý sa už nedá zopakovať. Vzrušenie, napätie, emocionalita, ale zároveň aj obavy, neistota zmiešané s odhodlaním, rozhorčením a rozhodnosťou, čo nechceme, to všetko sme zažívali práve tu,“ povedal Mikula.

Ocenenie si prevzali aj študenti a pedagógovia

Okrem toho si každoročné ocenenie prevzalo 30 študentov a 30 pedagógov. Boli medzi napríklad víťaz robotickej súťaže či medička, ktorá skúma novú metódu abdominálneho posunu pri kombinovanej rekonštrukcii prsníka.

Ocenený bol aj študent teológie, ktorý sa ako animátor venoval deťom utečencov z Eritrey a Filipín v tábore v Jeruzaleme a študentka religionistiky venujúca sa výskumu mayskej keramiky z Guatemaly.

Medzi ocenenými pedagógmi bol napríklad právnik Jozef Čentéš, umelec Alojz Drahoš či psychológ Anton Heretik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav SnopkoMarek ŠtevčekValér Mikula