Univerzita Komenského otvorila nový akademický rok, nastúpi takmer 25-tisíc študentov

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Na Univerzite Komenského v Bratislave (UK) sa v pondelok začal 103. akademický rok. Univerzita očakáva nástup takmer 25-tisíc študentov všetkých stupňov štúdia, z ktorých približne 3 200 je zo zahraničia.

Ako informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, ide o vyššie počty ako v minulom roku, konečné čísla však budú známe až koncom októbra aj preto, že zápisy na fakultách stále prebiehajú.

Viac o téme: Koronavírus

Najviac prvákov nastupuje na Prírodovedeckú a Filozofickú fakultu UK. Najviac zahraničných študentov pochádza z Nemecka, Ukrajiny, Nórska, Rakúska a Iránu.

Online program

Už druhý rok sa pre pandémiu koronavírusu nekonalo slávnostné otvorenie v Aule UK, ale pre študentov a zamestnancov bol pripravený online program vrátane privítania rektorom UK Marekom Števčekom.

Podujatie s názvom AmosFest 2021 ponúklo diskusie, stand-up comedy, prezentáciu študentských spolkov a koncerty. Univerzita spolu s jej fakultami a súčasťami bude používať nové logá a novú vizuálnu identitu.

„Naučili sme sa za ostatné tri semestre mnohé a zvládli sme to lepšie, ako ktokoľvek iný. Zostaňme na tejto trajektórii, prosím, i naďalej. Neľutujme sa, neprekárajme dobu, v ktorej žijeme, ale pokúsme sa ju urobiť znesiteľnejšou, a tým i samých seba lepšími,“ povedal pri príležitosti otvorenia akademického roka rektor Števček.

Výučba v zimnom semestri

Výučba na fakultách bude v zimnom semestri prebiehať rôzne v závislosti od rozhodnutia dekanov a dekaniek. Právnická fakulta UK zvolila len online metódu vzdelávania.

Inde bude výučba prebiehať kombinovane, teda prednášky zorganizujú dištančne a praktická výučba ako cvičenia, semináre, stáže či praxe sa uskutočnia prezenčne.

Fakulty s menším počtom študentov sa rozhodli pre prezenčnú metódu. Semafor výučby pre UK pripúšťa v zelenej a oranžovej fáze maximálne 50 osôb v miestnosti, v červenej fáze znižuje počet osôb v miestnosti na 20 a od bordovej fázy umožňuje prezenčne vyučovať len nevyhnutné predmety.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka MillerMarek Števček
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave