Univerzita Komenského je najlepšou vysokou školou na Slovensku, uspela aj v celosvetovom rebríčku

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského v Bratislava (UK) sa zaradila medzi tri percentá najlepších vysokých škôl sveta, keď v rebríčku Center for World University Rankings (CWUR) obsadila 609. miesto.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa UK Lenka Miller. CWUR je najväčší svetový rebríček univerzít, ktorý hodnotí takmer 20-tisíc inštitúcií na svete. Tento rok zverejnil zoznam dvetisíc najlepších.

Rebríček hodnotí štyri indikátory

Univerzita Komenského sa v posledných piatich rokoch stabilne drží v siedmej stovke najlepších univerzít, za toto obdobie však stúpla o približne 50 miest. Zároveň je najlepšie hodnotenou slovenskou vysokou školou. Okrem nej sa do rebríčka dostali ďalšie dve vysoké školy, ktoré sú v druhej tisícke.

Rebríček hodnotí štyri hlavné indikátory, ktorými sú kvalita vzdelávania (25 percentná váha), zamestnanosť absolventov (25 percentná váha), kvalita pedagógov (10 percentná váha) a výkonnosť výskumu (40 percentná váha).

Na čele zoznamu sú americké univerzity

Kvalita vzdelávania je meraná počtom absolventov univerzity, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia v pomere k veľkosti univerzity. Zamestnanosť absolventov sa určuje počtom absolventov, ktorí sú vo vrcholových riadiacich pozíciách firiem v svetových firmách v pomere k veľkosti univerzity.

Kvalita pedagógov je meraná počtom akademikov, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia. Výkonnosť výskumu je určovaná počtom vedeckých článkov, kvalitou časopisov, v ktorých sú zverejnené, a citáciami.

V rebríčku vedú americké univerzity – Harvardská univerzita, MIT – Massachusetts Institute of Technology a Stanfordská univerzita.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Miller
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave