Univerzita Komenského patrí medzi Top 400 vysokých škôl, zahviezdila v špeciálnom rebríčku

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa v rebríčku Times Higher Education Impact Rankings 2021 v oblasti udržateľnosti umiestnila medzi top 400 vysokými školami. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller. Ako vysvetlila, ide o globálny rebríček, ktorý meria trvalo udržateľné ciele Organizácie spojených národov (OSN).

Tie meria v 17 indikátoroch ako je rovnosť pohlaví, dostupná a čistá energia či klimatické aktivity. Miller dodala, že UK sa v top 400 umiestnila ako jediná slovenská univerzita a v regióne susedných krajín je druhá najlepšia.

Rebríček porovnával vyše tisíc univerzít

„Umiestnenie Univerzity Komenského medzi 400 najlepšími svetovými univerzitami v rebríčku, ktorý hodnotí vplyv univerzít na ekonomiku a v širšom kontexte na udržateľný rozvoj spoločnosti nás teší, avšak nemožno ho, podobne ako aj ostatné univerzitné rankingy, preceňovať a kvalitu univerzít je potrebné posudzovať komplexne,“ zhodnotil rektor UK Marek Števček.

Rebríček porovnával 1 115 univerzít z 94 krajín sveta a UK sa umiestnila na 301. – 400. mieste. Rovnaké miesto obsadila aj v oblasti kvalitného vzdelávania, ktorá hodnotí výskumy zamerané na vzdelávanie mládeže a celoživotné vzdelávanie.

V oblasti kvality zdravia skončila na 29. mieste

„V oblasti kvality zdravia a života získala 29. pozíciu medzi zúčastnenými univerzitami a v indikátore, ktorý hodnotí mier, spravodlivosť a silné inštitúcie obsadila celosvetovo 37. miesto,“ vymenovala Miller. Doplnila, že indikátory hodnotia podiel výskumov a publikácií s týmito témami.

Miller dodala, že v rebríčku sa umiestnila aj Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, ktorá získala 401. – 600. miesto, Ekonomická univerzita v Bratislave a Technická univerzita v Košiciach sa zhodne umiestnili na 601. – 800. priečke. Univerzitu Komenského zo predbehla iba Univerzita v Pécsi v Maďarsku, ktorá dosiahla na 201. – 300. priečku. Štyri české univerzity vrátane Karlovej univerzity v Prahe sa umiestnili na 401. – 600. mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka MillerMarek Števček
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave