Univerzita Komenského predstavila nové logo, dominovať bude budova rektorátu na Šafárikovom námestí

Foto: ilustračné, SITA

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave predstavila novú vizuálnu identitu za viac ako 19-tisíc eur. Hlavným logom univerzity bude budova rektorátu univerzity na Šafárikovom námestí v Bratislave v monolineárnom prevedení.

Ako uviedol na tlačovej konferencii rektor UK Marek Števček, pre univerzitu ho vypracovala spoločnosť GoBigname s.r.o. pod vedením Michala Pastiera, Rudolfa Letka a Ondreja Jóba.

Projekt zahŕňa nielen logo univerzity, ale aj logá 13 fakúlt a osem súčastí, ako sú napríklad internáty, tiež typografiu, vzory a ďalšie štandardné prvky vizuálnej identity. Proces zmeny vizuálnej komunikácie spustia začiatkom akademického roka.

Vizuálne zjednotenie univerzity

Števček priblížil, že vyobrazenia Jána Amosa Komenského sa škola nevzdá, ale bude ho používať ako svoj oficiálny znak. Rektor vníma zjednotenie vizuálnej komunikácie ako prostriedok na spojenie univerzity. Chce, aby boli jednou univerzitou a nie konglomerátom trinástich fakúlt.

Prorektor pre vonkajšie vzťahy UK Radomír Masaryk uviedol, že v procesoch zmeny začali fokusovými skupinami a individuálnymi rozhovormi a tiež si urobili konkurenčnú analýzu. Zmena podľa neho nevznikla v kancelárii, ale participatívne.

Sľubujú si od toho, že budú viditeľnejší. Veľkou súčasťou projektu je aj príprava vzorov a šablón pre vizitky, hlavičkový papier, rollupy a prezentácie, čo by malo ušetriť financie fakúlt, keďže si nemusia zháňať nového grafika.

Univerzita musí byť neprehliadnuteľná

Pastier ocenil, že UK vypočula študentov. Podotkol, že univerzita nemá milióny na komunikáciu, a preto potrebuje, aby bola v záplave obsahu čitateľná či neprehliadnuteľná. Podľa neho konzistencia šetrí zdroje. Pri projekte sa držali princípov svetovosti, samostatnosti a udržateľnosti.

Letko vysvetlil, že nechceli robiť revolúciu, ale evolúciu. Cieľom nebolo vytvoriť trinásť nových log fakúlt, ale priniesť vizuálny systém, ktorý má množstvo spôsobov použitia. Pri projekte riešili aj otázku písma, v ktorom chceli reflektovať históriu. Podporiť malo lepšiu čitateľnosť a konzistentnosť komunikácie. Písmo sa tak stalo súčasťou dizajnu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek ŠtevčekRadomír Masaryk
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave