Univerzita Komenského prerušuje prezenčnú výučbu, STU mení harmonogram na letný semester

Univerzita Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave prerušuje prezenčnú výučbu do odvolania a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave mení harmonogram na letný semester. O prerušení výučby informovala agentúru SITA hovorkyňa UK Lenka Miller.

„Situáciu pozorne sledujeme, no aby rektor nemusel každé dva týždne vydávať nový príkaz, rozhodol dnes o prerušení prezenčnej výučby až do odvolania,“ priblížila. Zmenu harmonogramu STU priblížilo vedenie univerzity vo svojom profile na sociálnej sieti.

So študentmi komunikujú elektronicky

Univerzita Komenského prerušila prezenčnú výučbu od 9. marca 2020, odvtedy funguje v režime dištančnej výučby. Pedagógovia komunikujú so študentmi elektronicky prostredníctvom mailov, videohovorov, využívajú e-learning, Moodle, MS Teams a ďalšie nástroje.

Viac k téme Koronavírus

Knižnice fungujú v režime na diaľku a poskytujú vzdialený prístup ku všetkým materiálom potrebným k štúdiu. UK upravila aj podmienky ohľadom prijímacích skúšok.

Prihlášky na fakulty, ktorým ešte neuplynul termín na podanie prihlášok, akceptuje v elektronickej podobe bez nutnosti posielania papierových dokladov, ktoré bude možné doložiť neskôr.

Prírodovedecká fakulta UK predlžuje termín podávania prihlášok do 31. marca 2020. Všetky opatrenia komunikuje na webe a oficiálnej stránke univerzity na sociálnej sieti.

Akademický rok chcú riadne ukončiť

STU vo svojom profile vysvetľuje, že transformácia procesu výučby z prezenčnej formy na dištančnú v dôsledku karanténnych opatrení sa nezaobišla bez časových strát a nevyhnutných zmien v obsahu dotknutých predmetov.

Časové straty študentom a pedagógom chcú kompenzovať zmenou harmonogramu letného semestra. Letný semester tak bude trvať do 6. júna a skúškové obdobie bude od 8. júna do 25. júla. STU upozorňuje, že rozhodnutie je rámcové a o konkrétnej úprave a zmene harmonogramu na jednotlivých fakultách rozhodnú dekani fakúlt.

„V tejto krízovej situácii je naším hlavným záujmom prijať také opatrenia a realizovať ich takým spôsobom, aby bol akademický rok 2019/2020 riadne ukončený v termíne najneskôr 25. júla 2020 a to najmä s prihliadnutím na študentov v končiacich ročníkoch. Ak to bude nevyhnutné, skúšky a štátnice budú realizované tiež dištančne,“ priblížil rektor STU Miroslav Fikar.

Usmernenia majú byť prijaté do 3. apríla 2020. Dekani fakúlt v spolupráci s garantmi študijných programov majú tiež zabezpečiť, aby ich opatrenia boli uskutočnené s dôrazom na záujem študentov, aby vzniknutá krízová situácia nemala negatívny dopad na ich pokračovanie v ďalšom štúdiu a na možnosť ukončenia štúdia v akademickom roku 2019/2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka MillerMiroslav Fikar
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave