Univerzita Komenského sa ako jediná zo Slovenska umiestnila v prestížnom svetovom rebríčku

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Zo slovenských univerzít sa do rebríčka akademického hodnotenia svetových univerzít (Academic Ranking of World Universities), známom ako Šanghajský rebríček, dostala iba Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Vedie Harvardova univerzita

Univerzita sa umiestnila na zdieľanej 801. – 900. priečke, pričom v roku 2020 sa umiestnila na zdieľanom 601. až 700. mieste. Rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí UK 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.

V rámci rebríčka sa hodnotilo viac ako 2 000 svetových univerzít, zverejnených však bolo len top tisíc univerzít sveta. Najlepšou univerzitou sveta sa stala Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa v rebríčku umiestnilo sedem vysokých škôl a najlepšie hodnotená je Karlova univerzita v Prahe.

Šesť ukazovateľov

Tento rebríček sa zameriava predovšetkým na vedeckú a výskumnú úroveň inštitúcií a na hodnotenie svetových univerzít využíva šesť ukazovateľov.

Medzi nimi sú absolventi a zamestnanci inštitúcie, ktorí získali Nobelovu cenu alebo Fieldsovu medailu, počet najviac citovaných výskumníkov, počet publikácií v časopisoch Nature a Science a počet publikácií indexovaných v Social Science Citation Index alebo v Social Citation Index-Expanded. Hodnotí aj vážené skóre predchádzajúcich piatich kritérií v pomere k počtu vedeckých pracovníkov.

Miller podotkla, že ukazovatele týkajúce sa cien hodnotia oblasti aj desaťročia dozadu, avšak údaj o citovaných výskumníkoch je z novembra 2020. Dodala, že publikácie v Nature a Science sa hodnotia medzi rokmi 2016 – 2020.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lenka Miller
    Firmy a inštitúcie Harvardova univerzitaKarlova univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave