Univerzita Komenského v Bratislave oslavuje 100 rokov svojho vzniku

Výstava o zaujímavostiach a histórii Univerzity Komenského (UK) s názvom Čo (ne)viete o univerzite vo vestibule hlavnej budovy UK v Bratislave počas jej slávnostného otvorenia pri príležitosti 100. výročia založenia univerzity. Bratislava, 26. marec 2019. Foto: Univerzita Komenského

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Najstaršia slovenská univerzita – Univerzita Komenského v Bratislave (UK) oslavuje 100 rokov svojho vzniku.

Pri tejto príležitosti sa v dňoch 26. až 28. marca konajú študentské oslavy 100 rokov s Amosom. Študenti pripravili výstavy, prednášky, diskusie a pestrý program. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Natáčanie relácie Level Lama

Hlavným dňom osláv je streda. V priestoroch univerzity čakajú na študentov prednášky o motivácii s Veronikou Velez-Zuzulovou, Danielom Hevierom, Marekom Šándorom a Michalom EGOm Strakom. Účastníci si môžu vypočuť aj prednášku o 100 rokoch s Forbes, ale aj o tom, ako sa učiť jazyky.

Známi moderátori Sajfa s Adelou v rámci natáčania youtube relácie Level Lama preveria rečnícke schopnosti rektora UK Mareka Števčeka.

V Auditoriu maximum budú prednášať odborníci z UK. Témami budú napríklad vplyv delenej stravy a energie jing na úroveň prednášok, experimentovanie s elektrickými prúdmi, diskusia na tému, prečo bývame neverní či povery našej éry.

Strieborná zberateľská minca

Počas osláv majú fakulty deň otvorených dverí. Napríklad na Právnickej fakulte UK si môžu študenti pozrieť simulovanie súdneho sporu. Filozofická fakulta predstavuje zbierku archeologických nálezov.

Súčasťou programu je aj športový deň v Mlynskej doline a na Fakulte telesnej výchovy a športu UK. Sto rokov s Amosom zavŕši krájanie torty 28. marca, na narodeniny Jána Amosa Komenského. Celý program osláv možno nájsť na TEJTO WEBOVEJ STRÁNKE.

UK je najstaršia a najväčšia slovenská univerzita. Vznikla v roku 1919 a mala mimoriadny význam pre rozvoj vzdelanosti, vedy a kultúry na Slovensku. Od svojho vzniku zaujíma popredné miesto v slovenskom systéme vysokoškolského vzdelávania.

UK bude v oslavách pokračovať 9. až 12. mája na AmosFeste a 26. až 28. júna na ústredných oslavách založenia UK. Pri príležitosti 100. výročia UK vydala pamätnú medailu s podobizňou Jána Amosa Komenského. Národná banka Slovenska vydá v júni striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave