Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Senior 3336451_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
26. 04. 2019 8:19 Školstvo od Webnoviny.skSITA Diskusia

Univerzita Komenského vybuduje centrum na podporu zdravia seniorov

Centrum poskytne seniorom kompletné pohybové programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov na zdravie

Univerzita Komenského (UK) vybuduje v rámci projektu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko Centrum aktívneho starnutia na podporu zdravia seniorov. Otvoriť ho plánuje v areáli Fakulty telesnej výchovy a športu UK vo februári 2021.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa UK Lenka Miller, do tohto centra sa môže počas trvania projektu prihlásiť 700 seniorov ročne nad 60 rokov prostredníctvom projektových partnerov. Tí zverejnia výzvu cez svoje komunikačné kanály.

Na mieru šitý pohybový program

V Centre aktívneho starnutia následne prihlásení seniori absolvujú 10-týždňový program, ktorý bude pozostávať z deviatich týždňov na mieru šitého pohybového programu obsahujúceho silový, vytrvalostný či koordinačný tréning a jedného týždňa edukácie zameranej na význam pokračovania pohybových aktivít aj po ukončení programu.

Tieto pohybové programy budú seniori vykonávať pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov, ktorí ich zamerajú na prevenciu a podporu zdravia seniorov.

„Je nesmierne dôležité odpovedať na súčasné potreby spoločnosti, a preto som v tejto súvislosti rád, že tento projekt priamo reaguje na ciele Stratégie EÚ na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu a rešpektuje hlavné ciele, ktoré si EÚ stanovila dosiahnuť do roku 2020,“ povedal rektor UK Marek Števček.

Prispenie k lepšej sociálnej inklúzii

Projekt cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko trvá od 1. marca 2019 do 28. februára 2022. Fakulta telesnej výchovy a športu UK na ňom spolupracuje s Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pölten v Rakúsku.

Ďalšími partnermi a podporovateľmi sú mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Všeobecná zdravotná poisťovňa, UNION poisťovňa, Slovenská akadémia vied, Lekárska fakulta UK, mesto Šamorín a niekoľko rakúskych obcí.

Cieľom projektu je zlepšiť podmienky na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti a podpory zdravia seniorov, a tým prispieť k ich lepšej sociálnej inklúzii.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.