Univerzita Komenského vyjadrila rozhorčenie, s obmedzením akademických práv a slobôd nesúhlasí

Foto: ilustračné SITA/Branislav Bibel

Akademický senát Univerzity Komenského v Bratislave (UK) a vedenie UK, ktoré zastupujú akademickú obec UK, vyjadrujú zásadný nesúhlas s navrhovaným okliešťovaním akademických práv a slobôd, ktoré je formulované v dokumente Moderné a úspešné Slovensko – národný integrovaný reformný plán.

Vedenie UK vyjadrilo nesúhlas

„Akademický senát a vedenie UK sa kategoricky ohradzujú proti zámeru obmedziť základné akademické práva a slobody, ktorých najvlastnejším prejavom je autonómne fungovanie akademickej samosprávy,“ uvádza v tlačovej správe hovorkyňa UK Lenka Miller.

Výzva na odbornú diskusiu

Akademický senát a vedenie UK sa uvedeným vyhlásením pripájajú k vyhláseniam troch najvyšších predstaviteľov UK zo dňa 3. septembra, Slovenskej rektorskej konferencie zo dňa 6. októbra a Rady vysokých škôl zo dňa 8. októbra, čím reagujú aj na vyhlásenú výzvu Predsedníctva Rady vysokých škôl SR zo dňa 16. októbra.

Zároveň vyzývajú kompetentné orgány na zásadnú spoločenskú a odbornú diskusiu o podobe zachovania akademických práv a slobôd, ako aj o účinných prostriedkoch zvýšenia úrovne univerzitného vzdelávania a vedeckého výskumu na Slovensku a ich zapracovania do zámerov vytýčených v spomínanom dokumente.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Miller
Firmy a inštitúcie Rada vysokých škôlSlovenská rektorská konferenciaUK Univerzita Komenského v Bratislave