Univerzita Komenského zavedie na internátoch monitorovací systém, chce tak zvýšiť bezpečnosť študentov

Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra - Mlyny. Foto: www.facebook.com

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave chce novým monitorovacím systémom zlepšiť bezpečnosť na svojich internátoch. Hovorkyňa UK Lenka Miller priblížila, že po novom budú mať kontrolóri objektov osobnú kameru na zaznamenávanie zásahov.

Počas služby zamestnanci riešia rozličné incidenty, napríklad porušenie povinností ubytovaných či udelenie zmluvnej pokuty. Systém tak umožní väčšiu presnosť pri disciplinárnych konaniach a bezpečnostných zásahoch. Nový systém pomôže tiež lepšie hodnotiť dodržiavanie protipandemických pravidiel.

Náklady na systém prekročili tisíc eur

Systém zároveň dopĺňa existujúce možnosti monitoringu s cieľom zaistiť ochranu majetku študentov i univerzity. Náklady na celý systém len mierne prekročili tisíc eur.

„Projekt bezpečnosti sme na univerzite pripravovali dlhšiu dobu. Chceme, aby sa študenti na internátoch cítili bezpečne. Ak sa vyskytne sporná situácia, vďaka novému systému bude jej prešetrenie transparentnejšie, férovejšie a hlavne rýchlejšie,“ zhodnotila kvestorka univerzity Ingrid Kútna Želonková.

Monitorované budú verejné priestory

Miller objasnila, že osobné kamery pracovníkov referátu vrátnej a poriadkovej služby budú monitorovať verejné priestory vstupov do budov UK, turnikety, rampy, chodby, priestory kontajnerov, jedáleň a v prípade riešenia problému na izbe, aj tento priestor.

„Ak sa vyskytne incident, záznam z neho sa uloží na 72 hodín na zabezpečené úložisko. V prípade, že sa incident stane predmetom prešetrovania porušenia povinností ubytovaného alebo orgánov činných v trestnom konaní, záznam je možné uchovať počas 90 dní,“ objasnila.

Univerzita plánuje pre bezpečnosť študentov prísne evidovať, kto a kedy záznam vyhotovil a uchoval.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave