Univerzitná knižnica oslavuje 100. výročie svojho vzniku, pripravila množstvo podujatí

Foto: ilustračné, SITA/Marek Turčok

Univerzitná knižnica v Bratislave (UKB) vyhlási pri príležitosti 100. výročia svojho vzniku knižničnú amnestiu na poplatky za nedodržiavanie výpožičnej lehoty. Trvať bude do 30. októbra.

Knižnica zároveň sprístupnila na Barokovom nádvorí na Ventúrskej 11 výstavu s názvom Budovy Univerzitnej knižnice v Bratislave v premenách času. Jej cieľom je vizuálne dokumentovať premeny historických budov knižnice v priebehu rokov, ktoré zásadne ovplyvnili jej fungovanie.

Podujatia, výstavy a kampane

Univerzitná knižnica bude počas celého roka svojho jubilea ponúkať podujatia, výstavy a kampane pre odbornú aj širokú verejnosť. Agentúru SITA o tom informovala generálna riaditeľka UKB Silvia Stasselová.

Univerzitná knižnica v Bratislave vznikla 10. októbra 1919, presne pred 100 rokmi. Jej hlavnou devízou sú tradície, na ktorých stoja základy rozsiahlych fondov, odborných činností, ale aj odbornej a kultúrnej spolupráce a reprezentácie Slovenska doma aj v zahraničí na poli kultúrnej diplomacie.

Multifunkčné kultúrne centrum

Podľa Stasselovej knižnica od svojho založenia zásadným spôsobom ovplyvnila niekoľko generácií významných vedcov, pedagógov, spisovateľov, právnikov, umelcov, novinárov a množstva osobností spoločenského a kultúrneho života Slovenska.

Po komplexnej modernizácii a revitalizácii budov UKB pred 15 rokmi knižnica, okrem primárneho poslania vedeckej knižnice, plní aj rolu Multifunkčného kultúrneho centra.

V októbri 2015 si vzácnu Bašagićovu zbierku islamských rukopisov z historických fondov UKB prišiel osobne pozrieť aj Pan Ki-Mun, vtedajší generálny tajomník Organizácie spojených národov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-munSilvia Stasselová