Univerzity pracujú na podmienkach na internátoch, zatiaľ nemajú presné usmernenia

Foto: ilustračné, Getty images

Slovenské univerzity ešte stále pracujú na podmienkach pri ubytovaní študentov, čakajú na vývin situácie aj na odporúčania a nariadenia zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) či Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Vyplýva to z odpovedí univerzít, ktoré oslovila agentúra SITA. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach plánuje vychádzať aj zo záverov svojich vedeckých pracovníkov. Akadémia Policajného zboru v Bratislave ako rezortná škola Ministerstva vnútra SR bude prípadné opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 realizovať v zmysle usmernenia vedúceho hygienika daného ministerstva.

Budú dodržiavať usmernenia ministerstva školstva

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne bude podľa Lucie Petríkovej v otázkach ubytovania študentov dodržiavať všetky aktuálne platné opatrenia ÚVZ SR a usmernenia ministerstva školstva. „Nakoľko akademický rok začína až 27. septembra 2021, je dnes predčasné predpokladať, aká bude epidemická situácia v druhej polovici septembra. V každom prípade budeme 100-percentne pripravení na prezenčnú aj dištančnú formu výuky,“ vysvetlila. Riaditeľ Školských domov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Peter Hrobár plánuje zaujať stanovisko až po zverejnení opatrení zo strany MŠVVaŠ SR. Tie by mal rezort zverejniť budúci týždeň v utorok 17. augusta 2021.

Riaditeľka kancelárie rektorky Akadémie Policajného zboru v Bratislave Zuzana Zajacová objasnila, že škola v súčasnosti neplánuje „deliť študentov na očkovaných a neočkovaných“. Chce naďalej pristupovať s maximálnou zodpovednosťou k dodržiavaniu prísnych hygienických opatrení. Peter Kimijan za Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave uviedol, že zatiaľ nemajú presné postupy, pretože tie budú podľa neho dané až vzhľadom k vývoju situácie koncom augusta. „Robili sme si prieskum medzi študentami a cca 80 percent je zaočkovaných,“ doplnil.

U študentov očakávajú vakcináciu

Hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan podotkol, že opatrenia zaručujúce bezpečný príchod a ubytovanie študentov začiatkom zimného semestra akademického roka 2021/2022 prijímajú na základe odporúčaní a nariadení ÚVZ a MŠVVaŠ SR. Dodal, že aktualizácia už platných podmienok ubytovania bude vychádzať aj zo záverov odborníkov z radov ich vedeckých pracovníkov. „Aj keď momentálne neplánujeme žiadne zvýhodňovanie zaočkovaných či prijímanie prísnejších opatrení pre nezaočkovaných, očakávame od ubytovaných, že budú po vakcinácii a prispejú k zvýšenej kolektívnej bezpečnosti,“ ozrejmil. V závere augusta budú spresňovať podmienky výučby v zimnom semestri, ako aj režim fungovania všetkých univerzitných pracovísk.

Prešovská univerzita v Prešove apeluje na čo najvyššiu možnú mieru za očkovania. Ako ďalej uviedla jej hovorkyňa Anna Polačková, vedenie univerzity sa preto rozhodlo ponúknuť zamestnancom a študentom, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, možnosť vakcinácie priamo v priestoroch univerzity. Dodala, že na pravidlách v súvislosti s ubytovaním študentov aktuálne pracujú, nakoľko do začiatku akademického roka je jeden a pol mesiaca a situácia, ako aj opatrenia, sa pomerne rýchlo menia. Poznamenala, že doposiaľ im nie je známa ani právna úprava, o ktorú by sa mohli v prípade zavádzania podmienok pri ubytovaní študentov oprieť. Epidemickú situáciu však pravidelne monitorujú a pravidlá pripravujú tak, aby boli v súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami a platnou legislatívou. „V rámci ich nastavenia však univerzita plánuje zvýhodniť tých, ktorí budú zaočkovaní,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolačkováLucia PetríkováTomáš ZavatčanZuzana Zajacová
Firmy a inštitúcie Akadémia Policajného zboru v BratislaveMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRPrešovská univerzita v PrešoveTrenčianska univerzita Alexandra DubčekaUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR