V Bratislave otvorili novú enviroučebňu SANDBERG

Foto: Pixabay.com

Učebňa má poskytovať zázemie pre výučbu environmentálnej výchovy v prírode

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves v pondelok predstavilo novú prírodnú enviroučebňu SANDBERG. Učebňa sa nachádza na jednom z najcennejších prírodných miest Bratislavy, v Národnej prírodnej rezervácii Devínska kobyla – lokalita Na Skale.

Ide o nový jedinečný altánok, ktorý bude poskytovať zázemie pre výučbu environmentálnej výchovy v prírode. Ako agentúru SITA informoval Andrej Devečka z BROZ, v altánku je sedenie pre 20 detí, pracovný stôl, magnetická tabuľa a ďalšie výchovno-vzdelávacie prvky.

Združenie pripravilo učebňu v rámci cezhraničného projektu Interreg, ktorého cieľom je posilnenie biologickej rozmanitosti a ekologickej siete na území rieky Moravy. Zázemie budú využívať už existujúce zabehnuté envirovýchovné programy a iniciatívy, ako aj aktivity, ktoré sa uskutočnia v rámci prebiehajúceho projektu. Projekt finančne podporila aj Nadácia Volkswagen.

Ministerstvo každoročne vyčleňuje 50 000 eur

Ministerstvo školstva tvrdí, že na základných a stredných školách sú povinnou súčasťou obsahu vzdelávania aj prierezové témy, do ktorých spadá taktiež environmentálna výchova. Ministerstvo ďalej uvádza, že každoročne vyčleňuje 50 000 eur pre školy na rozvojové projekty zamerané na podporu a rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania v základných a stredných školách pod názvom Enviroprojekt, Zdravie a bezpečnosť v školách, Zdravie na tanieri a iné.

Výzvy na podávanie žiadostí sú zverejnené na webovej stránke rezortu školstva v časti Regionálne školstvo. Praktickými výstupmi projektov je množstvo seminárov, súťaží, workshopov alebo metodických materiálov, pracovných zošitov a listov.

Ministerstvo ďalej konštatuje, že v rôznych regiónoch Slovenska si žiaci budujú náučné chodníky, čistia časti chránených území, vodných tokov i kultúrnych pamiatok, realizujú programy sociálnej pomoci, zdravej výživy, riešia problémy s využitím energie, obnoviteľných zdrojov alebo sa zaoberajú problematikou odpadu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom