V Bratislavskom kraji chýba asi 9-tisíc miest v školách, vďaka eurofondom pribudne viac ako tretina

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V Bratislavskom kraji pribudne vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) viac ako 3-tisíc nových miest pre školákov. Ako uvádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK), v kraji aktuálne chýba približne 9-tisíc miest pre žiakov v základných školách, najviac v Bratislave a v Senci.

Na niektorých školách z toho dôvodu hrozí zavedenie dvojzmenného vyučovania. V prvom kole výzvy získalo podporu 15 projektov. Pôvodná alokácia výzvy vo výške 31 miliónov eur bola navýšená na 40 miliónov eur vďaka financiám z protikrízového balíka REACT-EU.

Rozširovanie kapacít

V BSK je spolu 166 základných škôl, s viac ako 2700 triedami, ktoré navštevuje takmer 60-tisíc detí. V Bratislavskom kraji každoročne pribudne 8-tisíc obyvateľov.

Je to nesmierna záťaž na infraštruktúru kraja – na cesty, sociálne služby, školstvo či životné prostredie. Aj toto je jednou z príčin, prečo chýba v Bratislavskom kraji na základných školách približne 9-tisíc miest,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba s tým, že z investícií sa rozšíria existujúce školy a budú budovať aj nové, zelené a inkluzívne školy s otvorenými areálmi.

Okrem rozširovania kapacít škôl sú dôležitou súčasťou podporených projektov investície do vybudovania odborných učební a školskej infraštruktúry, ale aj energetické opatrenia a zelené riešenia.

Poskytovanie príspevkov

Dôležité hľadisko pri poskytovaní príspevku z eurofondov je tiež koncept SMART škôl, teda takých, ktoré sú centrom vzdelávania, kultúry, športu a voľnočasových aktivít pre všetkých obyvateľov obce, mesta či mestskej časti.

Športoviská môže využívať široká verejnosť a športové kluby, telocvične budú slúžiť pri kultúrnych alebo spoločenských podujatiach, kuchyňa môže poskytovať napríklad stravovacie služby seniorom. Odborné učebne zasa budú určené aj na aktivity v oblasti celoživotného vzdelávania a inú vzdelávaciu činnosť.

Modernizácia škôl

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo výzvu na zvýšenie kapacít a modernizáciu základných škôl v Bratislavskom samosprávnom kraji v júni 2021. Prihlásilo sa do nej spolu 35 projektov.

V prvom hodnotiacom kole so svojimi projektmi uspelo osem základných škôl v bratislavských mestských častiach a sedem škôl v obciach v okresoch Pezinok a Senec. V nasledujúcich mesiacoch sa plánuje ďalšie navýšenie prostriedkov IROP z balíka REACT-EU, čo umožní podporu ďalších základných škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Droba
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR