V Košiciach rozšíria kapacitu škôl, od septembra sa do lavíc posadí o približne 650 žiakov viac

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kapacity košických škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice sa v budúcom školskom roku navýšia. Kým v posledný júnový deň si v 34 základných mestských školách prebralo koncoročné vysvedčenie takmer 16 500 žiakov, v septembri ich očakávajú v školských laviciach viac ako 17-tisíc.

Navýšia kapacitu v školách

„Predpokladá sa, že v septembri zasadne do lavíc až 17 165 žiakov, čo by predstavovalo nárast o 667 detí,“ konkretizoval magistrát mesta Košice.

Samospráva zároveň uviedla, že do mája tohto roka mesto v rámci zápisov prijalo aj 2 801 žiadostí do materských škôl. V 54 materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta bolo v aktuálne skončenom školskom roku viac ako 5 500 detí.

Prijatie ukrajinských žiakov

Špecifikom skončeného ročníka bola nutnosť popasovať sa okrem pandémie koronavírusu, ktorá najmä v prvej polovici roka komplikovala výuku, aj s výzvou v podobe začlenenia viac ako 400 ukrajinských žiakov do košických škôl.

„Postupne sa ich počet znižoval, keďže približne 80 týchto ukrajinských žiakov odišlo,“ uviedla samospráva. Dodala, že na Základnej škole (ZŠ) Tomášikova otvorili špeciálne pre deti z Ukrajiny dve triedy.

Humanitárnu pomoc pre utečencov z Ukrajiny a svoje priestory poskytli aj ZŠ s MŠ Masarykova, ZŠ Požiarnická a Centrum voľného času na Orgovánovej.

Študenti preukázali veľkú solidaritu

Od vypuknutia vojnového konfliktu podalo 60 odídencov z Ukrajiny žiadosť o štúdium na stredných školách Košického samosprávneho kraja (KSK), z toho 50 ich zaradili do vyučovacieho procesu. Ako informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková, pred vojnou študovalo na župných školách 196 študentov z Ukrajiny.

„Na situáciu na Ukrajine veľmi promptne reagovali aj riaditelia, pedagógovia a študenti našich škôl. Od začiatku vojny organizovali rôzne zbierky oblečenia, potravín, či finančné zbierky pre lokálne centrá poskytujúce ubytovanie ukrajinským odídencom. Samotní študenti chodili po škole pomáhať na hranice ako dobrovoľníci a na druhý deň sa vracali naspäť do školských lavíc. Všetkým patrí veľká vďaka – študentom za ich nasadenie a nezištnosť aj pedagógom za ich ochotu a prácu,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Na 63 stredných školách župy študovalo v uplynulom školskom roku viac ako 23 700 študentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)