V Košiciach sa do škôl vrátili stovky ôsmakov a deviatakov, v karanténe zostáva jedna škôlka

V Košiciach sa do lavíc vrátilo viac ako 2 400 detí. Foto: ilustračné, Getty images

Po polročnej pauze sa v pondelok do škôl vrátilo 1 333 ôsmakov, čo je takmer 84 percent ich celkového počtu. Zároveň sa do škôl vrátilo aj 1089 deviatakov, čo predstavuje takmer 82 percent.

Okrem nich sa v skupinách po päť žiakov prezenčne učí v Košiciach spolu s pedagógmi celkovo 100 detí na II. stupni zo sociálne znevýhodneného prostredia. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Podmienkou na to, aby sa žiaci košických základných a materských školách mohli učiť priamo v školách, je aj tento týždeň vyhlásenie o bezinfekčnosti u jedného z rodičov alebo u zákonného zástupcu dieťaťa. V pondelok túto podmienku splnilo celkovo 9300 žiakov na základných školách a 4139 detí v materských školách.

Zariadenie v karanténe

V súčasnosti je v Košiciach v karanténe jediné školské zariadenia a to MŠ na Žiackej ulici v Krásnej. Jej žiaci budú môcť opätovne nastúpiť do výchovno-vzdelávacieho procesu už túto stredu.

Viac o téme: Koronavírus

„Som veľmi rada, že nám počty žiakov na našich školách postupne rastú a od stredy by už žiadna škola alebo trieda nemala byť v karanténe. Asi to nie je až taký častý úkaz, že sa žiaci v polovici apríla tešia do školy, no tento rok je výnimkou. Tak ako pred týždňom, keď sa vracali do škôl žiaci I. stupňa a deti v MŠ, boli aj tentoraz tieto radostné zvítania počuť až ďaleko za ich brány,“ uviedla košická viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

Do lavíc sa vrátia aj zvyšní žiaci

Od budúceho týždňa by do košických základných škôl mohli zamieriť aj zvyšní žiaci II. stupňa. V pondelok 26. apríla sa z návratu do škôl budú tešiť aj piataci, šiestaci a siedmaci. Ak všetko dobre pôjde, od začiatku mája by mohli svoju činnosť v Košiciach obnoviť aj centrá voľného času a základné umelecké školy (ZUŠ) aj pre skupinovú výučbu.

V súčasnosti môžu košické ZUŠ-ky vyučovať prezenčne individuálne iba deti vo veku žiakov prvého stupňa ZŠ, čo však neplatí pri výučbe spevu a hre na dychové nástroje.

Podľa vedúcej oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáty Lopušniakovej momentálne využíva takýto druh prezenčnej výučby na ZUŠ zhruba polovica žiakov, ktorí na to majú nárok na základe rozhodnutia ministerstva školstva. Zvyšná polovica mladých umelcov sa aj naďalej učí dištančnou formou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beáta LopušniakováLucia GurbáľováVladimír Fabian