V Prešovskom kraji sú pre koronavírus zatvorené viaceré stredné školy, žiaci sa učia online

Prešovský kraj očakáva, že školy sa budú striedať v karanténnych opatreniach. Foto: ilustračné, Thinkstock

Prešovský samosprávny kraj (PSK) eviduje k 1. októbru šesť stredných škôl, na ktorých prebieha vzdelávanie z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 dištančnou formou. Týka sa troch škôl v Bardejove, dvoch vo Svidníku a jednej v Starej Ľubovni. Od piatka 2. októbra k nim pribudne aj Gymnázium L. Stöckela v Bardejove.

V ďalších troch školách v Humennom, Poprade a Kežmarku sú uzatvorené niektoré z tried, ktoré prešli na túto formu vyučovania.

Prešli si tým už viaceré školy

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru školstva Ján Furman, ide o školy, v ktorých boli zaznamenané pozitívne prípady ochorenia COVID-19 medzi žiakmi alebo pedagógmi.

Zároveň dodal, že týmto procesom si doteraz prešlo päť škôl, ktoré sa po negatívnom pretestovaní už vrátili ku klasickej forme vyučovania. Konkrétne to boli tri stredné školy v Prešove a dve v Starej Ľubovni.

„Predpokladáme, že ten stav bude vyvážený a niektoré školy prejdú z karanténneho stavu do riadnej prevádzky, a naopak, v niektorých ohniskách dôjde k tomu, že niektoré školy budú musieť prejsť na dištančné vzdelávanie,“ uviedol Furman.

Úrad situáciu pozorne sleduje

Aktuálnou situáciou v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom sa vo štvrtok 1. októbra zaoberalo aj vedenie Úradu PSK. Ako po zasadnutí krízového štábu uviedol predseda PSK Milan Majerský, zvýšená pozornosť je okrem škôl venovaná aj kultúrnym a sociálnym zariadeniam.

V domoch sociálnych služieb v tejto súvislosti obmedzili prijímanie návštev a sledujú aj stav v internátnych zariadeniach.

„Jedna vec, ktorá nám už oproti prvej vlne zrejme odpadla sú repatriačné zariadenia, ktoré predtým boli najviac zasiahnuté v Prešovskom samosprávnom kraji, kde sme ubytovávali takmer tisíc repatriantov. Prídu ale možno problémy iného charakteru, no verím, že sa s nimi popasujeme oveľa jednoduchšie, pretože už máme dostatočné množstvo ochranných pomôcok a budeme vedieť predísť prípadným komplikáciám,“ povedal Majerský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FurmanMilan Majerský