Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
materská škola, škôlka
Foto: ilustračné, Getty Images
9. 09. 2019 13:00 Regionálne školstvoPúchov od vSkolstve.skSITA

V Púchove postavili novú cirkevnú škôlku za státisíce eur, prišiel ju posvätiť biskup

V začínajúcom školskom roku 2019/2020 sa počet predškolských zariadeniach v Púchove rozšíril na deväť. K siedmim mestským materským školám a jednej súkromnej pribudla cirkevná Materská škola sv. Margity.

Jej výstavba trvala štrnásť mesiacov a z pozície zriaďovateľa ju financovala Žilinská diecéza. Celkové náklady na výstavbu novej materskej školy presiahli pol milióna eur.

Získali státisíce eur

Cirkevná základná škola bola zriadená v Púchove už v roku 2003, o výstavbe predškolského zariadenia v jej tesnej blízkosti sa začalo hovoriť pred štyrmi rokmi. V apríli 2015 mestské zastupiteľstvo vydalo súhlasné stanovisko k zriadeniu Cirkevnej materskej školy sv. Margity, ktoré bolo povinnou prílohou k žiadosti o grant zo štrukturálnych fondov.

Celá akcia sa však nakoniec posunula o tri roky, keď sa Žilinskej diecéze podarilo uspieť so žiadosťou hneď v úvodnom hodnotiacom kole výzvy „Zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl„.

Z Integrovaného regionálneho operačného programu tak diecéza získala na vybudovanie nového predškolského zariadenia nenávratný finančný príspevok vo výške 280 060 eur.

Budú prijímať ďalšie deti

S výstavbou dvojpodlažnej budovy cirkevnej materskej školy začali v júli minulého roku. Celkové náklady predstavovali podľa zmluvy s realizačnou firmou viac ako 523-tisíc, pričom na výstavbu prispievali formou zbierky aj miestni farníci. Počas tohtoročných letných prázdnin sa podarilo materskú školu dostavať a 2. septembra v nej otvorili dve triedy, ktoré aktuálne navštevuje 31 detí.

Keďže materskú školu sme postavili v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, pre budúci školský rok budeme prijímať ďalšie deti, aby sme naplnili avizovanú kapacitu škôlky 44 – 48 detí v dvoch triedach,“ skonštatovala riaditeľka Ľubica Mišíková, ktorá je zároveň aj riaditeľkou susednej cirkevnej základnej školy.

Materská škola sv. Margity je síce samostatným subjektom, ale podľa Mišíkovej by sa v blízkej budúcnosti mali obe školské zariadenia spojiť pod spoločný názov ZŠ s MŠ sv. Margity.

Škôlku posvätil biskup

Novú cirkevnú materskú školu v Púchove prišiel v pondelok predpoludním posvätiť žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. „Veľmi sa teším, že výchova sa tu bude môcť začať už od malých detí a budú sa postupne učiť žiť, aby boli plnohodnotnými ľuďmi po každej stránke. Aj po stránke ľudskej, aj po stránke duchovnej, ktorá nás posilňuje a posúva dopredu,“ uviedol krátko po prestrihnutí slávnostnej pásky žilinský biskup Tomáš Galis.

Medzi pozvanými hosťami nechýbal ani farár Michal Keblušek, ktorý v púchovskej farnosti pôsobil sedemnásť rokov. „Najskôr ma oslovili rodičia, že by boli radi, ak by k cirkevnej základnej škole pribudla aj materská škola. Trochu sme sa tej myšlienky báli, lebo to nie je jednoduchá záležitosť… Som veľmi rád, že nakoniec sa nám dielo podarilo a považujem to doslova za zázrak,“ vyjadril svoje pocity po posviacke materskej školy Michal Keblušek, ktorý dnes pôsobí vo farnosti Strečno.

Novootvorená materská škola v Púchove je v poradí druhým samostatným predškolským zariadením v správe Žilinskej diecézy. Už štvrtý rok prevádzkuje diecéza podobnú materskú školu v Považskej Bystrici. Okrem nich je Žilinská diecéza zriaďovateľom spojených škôl v Novej Dubnici, Martine a Dubnici nad Váhom, ktorých súčasťou je aj materská škola.

K téme

Bránami základných škôl v Žiline prešli stovky prvákov, vítali ich aj vo vynovených priestoroch Nadstavbu škôlky v Záhorskej Bystrici nedokončili, deti umiestnili v multifunkčnej hale aj na fare

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X