V tohtoročnej súťaži o Učiteľa Slovenska majú silné zastúpenie ženy. Nie je nič horšie ako byť priemerný pedagóg, hovorí odborníčka

V tohtoročnej súťaži o ocenenie výnimočného učiteľa majú väčšinové zastúpenie ženy. Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Finálna 30-tka učiteľov ocenenia Učiteľ Slovenska je známa. Sú medzi nimi mladí pedagógovia, ale aj tí s dlhoročnou praxou z malých vidieckych škôl, z gymnázií aj zo špeciálnych vzdelávacích inštitúcií. Do finále sa dostali aj tí učitelia, ktorí sa o ocenenie uchádzali aj v predošlých ročníkoch.

V apríli vyhlásia Top 10

Komunikačná manažérka Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica Eva Sládková v tlačovej správe dodala, že najviac finalistov je z Trenčianskeho kraja (23 percent). Vysoký je aj podiel učiteľov z Bratislavského (20 percent) a Prešovského kraja (17 percent).

Vyššie zastúpenie majú medzi finalistami ženy, až dve tretiny finalistov. Organizátori postupne zverejňujú profily všetkých top 30 finalistov na stránke súťaže. V apríli plánujú vyhlásiť Top 10, a vtedy spustiť aj hlasovanie o Cenu verejnosti.

Inovatívnosť a osobný prístup

Programová manažérka Komenského inštitútu CEEV Živica Zuzana Labašová priblížila, že odborná porota ocenila u učiteľov najmä ich inovatívnosť a osobitný prístup k jednotlivým žiakom v triede. Práve prístup považuje Labašová za jednu z najdôležitejších požiadaviek na kvalitného učiteľa.

Vysvetlila, že to, ako učiteľ k zverencom pristupuje, nielenže určuje ich vzťah k vzdelávaniu, ale tiež formuje ich osobnosti a postoje k spoločnosti. Predsedníčka poroty a bývalá hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová podotkla, že ak učiteľ nie je výnimočný v pozitívnom zmysle, tak by mal byť radšej výnimočný v negatívnom zmysle, než aby bol učiteľom priemerným.

„Výnimočný učiteľ v pozitívnom zmysle je pre žiaka veľmi často takou inšpiratívnou osobnosťou, že ho osobnostne trvalo ovplyvní. Výnimočne mizerný učiteľ je naopak natoľko odpudzujúcim, že žiak má živý obraz toho, akým by nikdy nechcel byť,“ konštatovala. Priemerný učiteľ podľa nej totiž nevyvoláva žiadne emócie a osobnosť žiaka neformuje vôbec, naopak, vedie ho k pasivite.

Ocenenie pre výnimočných pedagógov

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize, nad ktorou záštitu prevzala prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Ide o ocenenie inšpiratívnych a výnimočných učiteľov základných a stredných škôl z celého Slovenska. Tohtoročnými ambasádormi projektu sú vedec Pavol Čekan, moderátorka Adela Vinczeová, humorista Fero Joke, herečka Kristína Tormová a spisovateľ Daniel Hevier.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Adela VinczeováDaniel HevierEva SládkováFero JokeKristína TormováPavol ČekanViera KalmárováZuzana ČaputováZuzana Labašová
    Firmy a inštitúcie Centrum enviromentálnej a etickej výchovy (CEEV)