Väčšina stredoškolákov v Žilinskom kraji už zmaturovalo, ale desiatky pôjdu pred komisiu

Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Spolu 60 žiakov zo 17 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa v končiacom školskom roku 2019/2020 rozhodlo absolvovať záverečnú skúšku pred maturitnou komisiou. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Vysvedčenie majú už v rukách

Drvivá väčšina zo 4 447 maturantov v 59 župných stredných školách absolvovalo maturitnú skúšku administratívnym spôsobom a maturitné vysvedčenie už majú vo svojich rukách.

Výslednú maturitnú známku získali študenti ako aritmetický priemer známok z daného predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov, pričom sa do priemeru započítavali koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.

Zabojovať o známku z maturity sa v Žilinskom kraji rozhodlo 60 stredoškolákov zo 17 župných stredných škôl. „Spolu 28 žiakov sa rozhodlo pre túto možnosť, pretože neboli spokojní s vypočítaným hodnotením a výslednou známkou. Chceli si vylepšiť známku v predmetoch slovenský jazyk, matematika, anglický, nemecký a francúzsky jazyk,“ priblížila riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Janka Školová.

Prísne hygienické opatrenia

Ďalších 27 žiakov sa ešte v septembri prihlásilo na konanie maturitnej skúšky z jazyka na vyššej úrovni B2, než ako je na stredných odborných školách požadovaná.

„Vo všetkých prípadoch išlo o skúšku z anglického jazyka. Piati žiaci požiadali o maturitu z dobrovoľného piateho predmetu a aj v tomto prípade to boli cudzie jazyky, či už nemčina, alebo ruština,“ doplnila Školová.

Podľa hovorkyne ŽSK časť zo šiestich desiatok maturantov už skúšku dospelosti zložila za prísnych hygienických opatrení podľa pokynov hlavného hygienika SR a ďalší maturujú v týchto dňoch.

„Ústne maturity na župných školách budú ukončené 9. júna, keď budú maturitnú skúšku skladať žiaci zo Strednej zdravotnej školy v Liptovskom Mikuláši,“ dodala Remencová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janka Školová
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)