Vedci SAV prišli zo Sudánu s významnými zisteniami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Piaxabay.com

Výskumníci sa chcú do lokality vrátiť a urobiť ďalšie pozorovania

Orientalisti a archeológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa vrátili zo sudánskej lokality Duwejm Wad Hadž. Skúmali pamiatky v okolí Džebel Barkalu, ktoré sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a sú piliermi sudánskej identity.

Všetky ciele, ktoré si pred misiou stanovili, aj splnili. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, kopali v 15 sondách.

Deštrukcie starších architektúr 

„K najdôležitejším nálezom patril nepravidelný blok čiernej žuly – torzo dolnej časti nedokončenej sochy. Tá predstavovala buď sediaceho panovníka, alebo božstvo v životnej veľkosti. Môžeme uvažovať, že na lokalite mohla byť v napatskej dobe v ôsmom až štvrtom storočí pred Kristom sochárska dielňa. Je však tiež možné, že kamenný materiál bol do Duwejmu privezený z iných lokalít,“ povedal Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Výskum odkryl aj deštrukcie starších architektúr a múry z nepálených tehiel (surovíc). V hlbších vrstvách sa vyskytovali popolové sídelné vrstvy – zvyšky ohnísk s keramikou a zavodňovacie kanály.

Múr nebol postavený v pravom uhle

Stará mešita, stojaca v lokalite, bola podľa Hudeca vedeckou a chronologickou výzvou. Geodetické merania potvrdili presnú orientáciu kiblového múru starej mešity na saudskoarabskú Mekku.

„Kľúčové bolo zistenie, že tento múr nebol postavený v pravom uhle k ostatným múrom mešity. Mal odchýlku asi päť stupňov. Sondy v mešite odkryli deštrukcie oblúkov a stĺpov riwáku – arkád. Výskum zistil, že tri rady stĺpov lemovali zvnútra západnú stenu mešity,“ povedal dodal Hudec.

Hudec spolu s Branislavom Kovárom a Michalom Chebenom z Archeologického ústavu SAV začal pracovať na spoločnom projekte v Duwejme vo februári 2018. Výskum je realizovaný z grantu Agentúry na podporu výskumu a vývoja Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a podporuje ho aj Nadácia Aigyptos. Výskumníci sa chcú do lokality vrátiť a urobiť ďalšie pozorovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied