Vedeckej grantovej agentúre zánik nehrozí, ministerstvo školstva ju chce zachovať

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) odmieta, že by existencia Vedeckej grantovej agentúry (VEGA) ministerstva školstva a Slovenskej akadémie vied (SAV) bola ohrozená. Potvrdilo, že VEGA naďalej ostáva a ostane zachovaná.

Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie MŠVVaŠ SR v reakcii na stanovisko predsedu VEGA Petra Múčku a podpredsedu Františeka Gahéra. Tí v stredu 24. februára média informovali, že agentúre hrozí zánik alebo jej „nedobrovoľné a neopodstatnené“ pripojenie k Agentúre na podporu výskumu a vývoja (APVV).

Ich obavy vyplývajú z ministerstvom školstva navrhnutých troch alternatív ďalšieho pôsobenia VEGA v podobe presunu správy agendy alebo celej súťaže pod APVV alebo priamo zrušenie VEGA. Vo svojom stanovisku tiež napísali, že ministerstvo školstva aktuálne plánuje zrušiť Odbor koordinácie vedy a techniky na vysokých školách, ktorý má na starosti celú agendu VEGA v rezorte školstva.

Záujem o zachovanie agentúry

Ministerstvo vo svojej odpovedi zdôraznilo, že VEGA nie je reálnou agentúrou, ale schémou, ktorá koordinuje rozdeľovanie inštitucionálnej dotácie vysokým školám a SAV. Zároveň dodalo, že si uvedomuje dôležitosť a prínosy tejto dotačnej schémy a opakovane deklarovalo záujem o jej zachovanie.

„Zámer ministerstva školstva zrušiť odbor, ktorý doposiaľ administratívne zastrešoval agendu schémy VEGA na tom nič nemení,“ objasnilo. Dodalo, že organizačná štruktúra ministerstva je jeho vnútornou záležitosťou. Z daného dôvodu je plne v kompetencii rezortu rozhodovať o efektívnom nastavení procesov a zadelení administratívnej agendy svojim útvarom či organizáciám. Podľa ministerstva je jeho zámerom a zodpovednosťou čo najúčelnejšie využívať finančné prostriedky na zaistenie svojich úloh. Vníma, že tento cieľ sleduje aj hľadanie vhodného administratívneho zabezpečenia schémy VEGA.

Ohrozujú zdravú diverzitu

Podľa Múčku s Gahérom návrhy ministerstva ohrozujú prirodzenú a zdravú diverzitu súťažného financovania výskumu a samosprávu VEGA. Podotkli, že koncentrácia hodnotenia a programov pod jednu strechu môže byť v budúcnosti ľahko politicky zneužiteľná a môže byť základom na vytvorenie monopolu v tejto oblasti.

„Aktuálne, v hektickom období pred spustením novej výzvy na podávanie projektov VEGA, hrozí pod rúškom takzvanej konsolidácie dokonca kolaps fungovania celej agentúry VEGA a cennej štvrťstoročnej spolupráce vysokých škôl a SAV,” dodali predseda a podpredseda.

V súčasnej situácii nie je podľa nich jasné, či bude vyhlásená nová výzva, akým spôsobom bude ďalej fungovať VEGA a kto bude zabezpečovať jej agendu v rezorte školstva.

VEGA by sa mohla vzdialiť od politického vplyvu

Odbor komunikácie priblížil, že zámerom ministerstva je práve vzdialiť schému VEGA od politického vplyvu.

„Jeden z návrhov predpokladá presun agendy na rezortnú organizáciu, ktorá má vlastného štatutára a vlastný odborný orgán nezávislý od ministerstva. Ďalší návrh predpokladá presun hodnotenia priamo pod vysoké školy, čo by znamenalo presun agendy úplne mimo dosah ministerstva,“ vysvetlil.

Preto rezort odmieta tvrdenia, že návrhy ministerstva ohrozujú diverzitu súťažného financovania výskumu či samosprávu VEGA a tiež informácie o hrozbe kolapsu tejto dotačnej schémy. Ministerstvo na záver potvrdilo, že nová výzva v rámci dotačnej schémy VEGA na ďalší rok bude vyhlásená.

VEGA

…je vedecká grantová agentúra ministerstva školstva a SAV, ktorá od roku 1996 podporuje základný výskum vo všetkých odboroch vedy a techniky.

Umožňuje prispievať vede na Slovensku k rozvoju svetových poznatkov a súčasne zabezpečovať transfer svetových vedeckých poznatkov na využitie v domácich podmienkach. Vytvára tiež základňu pre medzinárodnú vedeckú spoluprácu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František GahérPeter Múčka
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAV Slovenská akadémia viedVEGA Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV