Aktualizované: Ficova vláda nezvýši platy učiteľov v jednom balíku, ale postupnými krokmi

Premiér Robert Fico. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 31. augusta, 14:42

BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Predstavitelia školských odborov odmietli historické zvýšenie platov a neprijali ponuku sociálneho zmieru. Povedal to po neformálnom rokovaní lídrov vládnej koalície predseda vlády Robert Fico.

Dodal, že vláda po odmietnutí svojho návrhu nemôže prijať potrebné legislatívne kroky na prijatie celého balíka zvyšovania platov. Platy preto budú zvyšovať postupnými krokmi. Od 1. septembra to bude o šesť percent. Ficova vláda navrhovala zvýšiť platy učiteľom v jednom balíku o 26,6 percenta do januára 2020.

Danko rešpektuje rozhodnutie odborárov

Fico uviedol, že vláda berie rozhodnutie odborov na vedomie. „Ponuka od nás išla nad rámec zvyšovania platov. Učitelia sú jediná kategória, ktorá má v programovom vyhlásení garantované zvyšovanie platov,“ povedal premiér s tým, že vládna koalícia „prirodzene očakávala, že prijatie ponuky bude sociálnym zmierom“ v tejto oblasti.

„Chceme vytvoriť atmosféru, aby sa učitelia od 1. septembra sústredili na výučbu a na ďalšie veci. Garancia nárastov miezd je tu daná zo strany vlády, ale treba vnímať aj iné povolania,“ povedal pred médiami po rokovaní predsedov strán koalície predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Rozhodnutie odborárov rešpektuje. Ako dodal, „som veľmi rád, že dnes nastala zhoda v tom, že to navýšenie miezd bude. Nebude síce grantované v tej výške tých percent, ako mohlo byť, a opakujem – rešpektujeme pozíciu odborov, ale to šesťpercentné navýšenie je tu a učitelia sa môžu sústrediť na svoju prácu. Pre nás je to jedna z kľúčových priorít, aby učiteľský stav v horizonte roka 2020 bol v pozícii konkurencieschopnosti iných profesií“.

Bugár je smutný z postoja odborov

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár je „osobne smutný z postoja školských odborov“. „Samozrejme, majú právo na takýto postoj, ale zároveň jedným dychom musím pridať aj to, že to je ich zodpovednosť. Zodpovednosť za to, že namiesto istoty 26,25 percenta zvýšenia tarifných platov učiteľov fakticky zvolili inú cestu. Som presvedčený, že učitelia by určite ocenili, keby vedeli, že každoročne akým spôsobom, akým tempom, dá sa povedať, že až o 26,25 percenta sa im budú zvyšovať platy. Vládna koalícia podľa Bugára dodrží to, čo sľúbila v svojom programovom vyhlásení. Cieľom koalície je, aby sa učitelia sústredili na svoju prácu a nemuseli každoročne hľadať riešenie svojich platov,“ dodal Bugár.

Vo štvrtok sa na Úrade vlády SR uskutočnilo aj úvodné stretnutie pracovnej skupiny k doplneniu a úprave koaličnej dohody. Ako agentúru SITA informoval Úrad vlády SR, o jeho priebehu a konkrétnych zmenách bude verejnosť informovaná až po ich definitívnom odsúhlasení Koaličnou radou. Pracovnú skupinu tvoria šéf Úradu vlády SR Igor Federič (Smer-SD), splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) a poslanec NR SR Tibor Bernaťák (SNS).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszAndrej DankoBéla BugárIgor FederičRobert FicoTibor Bernaťák
Firmy a inštitúcie Vláda SR