Vláda sa rozhodla zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti

Foto: Pixabay.com

Povinné predprimárne vzdelávanie by malo platiť od 1. septembra 2020

Vláda SR sa dohodla na povinnom predprimárnom vzdelávaní pre všetky päťročné deti. Ako ďalej agentúru SITA informovali z ministerstva školstva, predstavitelia vlády sa na utorkovom rokovaní dohodli na zavedení povinného predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti s platnosťou od 1. septembra 2020.

Povinnosť absolvovať predškolskú prípravu by bola zavedená rok pred začiatkom povinnej školskej dochádzky. Na presadenie tejto zmeny bude nutná novelizácia príslušnej legislatívy.

Marginalizované rómske komunity

„Som rada, že vláda dynamicky a promptne reagovala na návrhy a opatrenia Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

„Od septembra 2020 budeme môcť poskytnúť predprimárne vzdelávanie pre všetky deti od päť rokov. Týmto krokom dosiahneme zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia a predpokladáme tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach,“ dodala po skončení rokovania vlády Lubyová.

Rokovania so zriaďovateľmi

Ministerstvo školstva pripraví legislatívu, ktorá umožní zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania. Predchádzať tomu budú musieť aj intenzívne rokovania so zástupcami miest a obcí ako zriaďovateľmi materských škôl, pretože tento krok bude mať vplyv na ich rozpočet.

Do uvedeného termínu budú mať zriaďovatelia materských škôl ešte priestor na zabezpečenie potrebného počtu miest pre päťročné deti. Využiť na to môžu napríklad aj finančné prostriedky z eurofondov, ktoré sú určené na tento účel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom