Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Promocie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
19. 02. 2019 10:47 od Webnoviny.skSITA Diskusia

Vo štvrtok sa verejnosti predstavia uchádzači o post predsedu akreditačnej agentúry

Meno predsedu bude známe do desiatich dní od vypočutia

Už tento štvrtok sa verejnosti predstavia uchádzači o post predsedu výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, do výberového konania sa prihlásilo päť uchádzačov. Jeden však nedodal kompletné podklady. Najmä štúdiu, ktorá má prezentovať víziu uchádzača v tejto funkcii. „Z tohto dôvodu boli na verejné vypočutie pozvaní štyria uchádzači. Jeden z nich sa tejto možnosti v pondelok vzdal,“ uviedol ďalej rezort.

Traja uchádzači

Uchádzačmi sú rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer, prezident Slovenskej rektorskej konferencie Marek Šmid a vedúci Katedry bezpečnosti a kvality produkcie na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košičiach Juraj Sinay.

Verejné vypočutie uchádzačov sa začne o 9:00 v konferenčnej miestnosti Centra vedecko-technických informácií SR. „Jedno vypočutie bude trvať približne hodinu. Každý uchádzač bude prezentovať projekt riadenia a rozvoja agentúry a následne odpovedať na položené otázky od komisie i verejnosti,“ uviedol odbor komunikácie a protokolu pre agentúru SITA s tým, že meno predsedu bude známe do desiatich dní od vypočutia.

Nezávislá verejnoprávna inštitúcia

Predsedu akreditačnej agentúry bude vyberať nezávislá päťčlenná komisia. Po jednom členovi delegovali svojho kandidáta ministerstvo školstva, Rada vysokých škôl, Študentská rada vysokých škôl, Slovenská rektorská konferencia a reprezentatívne zamestnávateľské zväzy.

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo bude ako nezávislá verejnoprávna inštitúcia dohliadať nad postupmi vysokej školy. Priamo bude rozhodovať o žiadostiach vysokých škôl, monitorovať kvalitu vysokoškolského vzdelávania a spôsob, ako vysoké školy zlepšujú kvalitu poskytovaného štúdia.

Štatutárnym orgánom agentúry bude predseda výkonnej rady. Výkonná rada bude mať deväť členov vrátane predsedu výkonnej rady a podpredsedu výkonnej rady.

Zabezpečenie kontinuálneho obmieňania výkonnej rady

Minister školstva vymenúva dvoch členov na návrh Rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh Slovenskej rektorskej konferencie z osôb, ktoré sú medzinárodne uznávanými odborníkmi v oblasti svojho pôsobenia, dvoch členov na návrh Študentskej rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh zástupcov zamestnávateľov, deviatym členom je predseda výkonnej rady.

Funkčné obdobie členov a predsedu výkonnej rady je šesť rokov. Pre zabezpečenie kontinuálneho obmieňania výkonnej rady zákon v prechodných ustanoveniach skracuje funkčné obdobie štyrom členom prvej vymenovanej výkonnej rady takto: Po prvom vymenovaní členov výkonnej rady sa spomedzi členov výkonnej rady (okrem predsedu a podpredsedu) žrebom určia dvaja členovia, ktorých funkčné obdobie je dva roky a dvaja členovia, ktorých funkčné obdobie je štyri roky; funkčné obdobie ostávajúcich členov výkonnej rady je šesť rokov.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.