Všetky školy na Slovensku zrejme zatvoria pre koronavírus na 14 dní

Kým niektorí žiaci sa do školských lavíc vrátili, iní sa stále musia vzdelávať z vlastných domovov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Krízový štáb bude vo štvrtok zvažovať, či sa na 14 dní zatvoria všetky školy a školské zariadenia. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér SR Peter Pellegrini. „Má to vážne dopady na fungovanie spoločnosti, ak však stiahneme milión ľudí z obehu, je dobrý predpoklad, že znížime riziko nákazy,“ konštatoval.

Žiaden štát nie je pripravený na takýto nápor

Ako Pellegrini uviedol, má sa tiež rozšíriť počet operátorov obsluhujúcich infolinky. Pomôcť by mohli lekárske fakulty, linky by mali obsluhovať študenti v piatom ročníku, doktorandi a rezidenti.

„Pomocná ruka bola podaná z Košíc, ideme sa spojiť aj s rektorom univerzity v Bratislave. V piatom ročníku už študenti vedia podať fundovanú informáciu, už možno lepšiu ako operátor,“ konštatoval.

Premiér zároveň vyzval lekárov a sestry v ambulanciách, aby dvíhali telefóny a venovali sa pacientom, ktorí spadajú do ich obvodu. Tým sa podľa neho odľahčia preťažené infolinky. Musia podľa premiéra pomôcť všetci, žiaden štát v Európe nie je pripravený na takýto nápor. „Ani dobre vybavené callcentrum nezvládne 17-tisíc hovorov denne,“ dodal.

Ako premiér informoval, posádky záchraniek v Bratislavskom kraji v stredu ráno začali odoberať vzorky pacientom u nich doma. Rozširujú sa tiež kapacity, budú k dispozícii dva alebo tri druhy testov.

Ľudí s ľahšími príznakmi budú testovať na protilátky, pričom úspešnosť týchto testov je 97 až 98 %. Pellegrini opäť upozornil, že sa na koronavírus nebudú robiť preventívne testy.

Nákup špeciálnych prístrojov na umelú ventiláciu

„Ani tomu, kto len zakašle a bol na lyžovačke, nič mu však nie je,“ uviedol. Nemáme na to podľa premiéra kapacity, testovať musíme vážne chorých ľudí. Nástupom rýchlotestov sa podľa neho budú kapacity rozširovať. „Budeme koordinovať všetkých, ktorí vedia a mohli by robiť vyšetrenia, aby si vymieňali názory,“ dodal.

Kabinet sa má zaoberať aj nákupom špeciálnych prístrojov na umelú ventiláciu. „Naše nemocnice majú dostatočné kapacity, ak však príde k takému stavu ako v Taliansku, kde približne 10 % nakazených musí ísť na umelú ventiláciu, je to vážny problém,“ konštatoval premiér. Odkladať sa možno budú aj plánované operácie.

Vláda bude tiež rozhodovať o tom, že v prvom kole vyčlení minimálne 200 vojakov, aby armáda poskytovala súčinnosť Policajnému zboru pri riešení týchto situácií.

Možno tiež uloží odporúčanie všetkých mestám a obciam, aby ich mestskí policajti vykonávali kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovali ľudí, nech opustia obchodné priestory a nech sa nestretávajú v parkoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini