Vysoké školy bojujú o prežitie. Ak ich štát nedofinancuje, mnohé z nich nemusia začať nový akademický rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Rektori a rektorky slovenských vysokých škôl dlhodobo upozorňujú na nedostatočné financovanie vysokoškolského sektora.

Dôsledkom jeho podfinancovania je nízka viditeľnosť vo svetových rebríčkoch univerzít, ale aj rastúci podiel mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú pre dlhodobé štúdium v zahraničí. Slovenská rektorská komora (SRK) to konštatuje v tlačovej správe.

„Ďalšie predlžovanie tejto kritickej až katastrofálnej situácie a neochota zo strany zodpovedných hľadať riešenia a východiská z nej môže viesť k tomu, že vysoké školy nebudú môcť začať nový akademický rok v riadnom termíne,“ konštatuje SRK v stanovisku, ktoré jeho členovia schválili na zasadnutí v pondelok (13. júna). Rektori a rektorky poukazujú na fakt, že ročné výdavky na študenta sú na Slovensku nižšie než v okolitých krajinách.

Pokles verejných výdavkov na verejné vysoké školstvo má dopad aj na ľudské zdroje a personálnu politiku. „Situácia na každej vysokej škole je špecifická, avšak v súvislosti s prebiehajúcou akreditáciou, ktorá zvýšila personálne nároky na zabezpečenie študijných programov, sú vysoké školy v náročnom období. Vysoké školy potrebujú stabilizovať zostávajúci personál a zvýšiť doterajšiu platovú úroveň. To sú dôvody, pre ktoré rektorky a rektori podporujú aj protest odborárov a ich snahu o dôstojné platy zamestnancov v rezorte školstva,“ uzatvára SRK.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať