Vysoké školy budú môcť žiadať o agreditáciu nových programov, Redhammer očakáva nával na konci roka

Univerzita Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

O akreditovanie nových študijných programov môžu vysoké školy požiadať od budúceho týždňa. Ako poznamenal na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda výkonnej rady Slovenskej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, očakávajú však, že viac žiadostí príde koncom roka.

Vysoké školy majú od 1. septembra 2020 dva roky na zosúladenie všetkých vnútorných predpisov a študijných programov s akreditačnými štandardami.

Garant nielen na papieri

Redhammer vysvetlil, že nové štandardy dávajú dôraz najmä na personálne zabezpečenie. Škole tak po novom nepostačí jedna „formálna osoba“ na garantovanie kvality študijného programu. Univerzita by mala mať podľa nových noriem aspoň päť kompetentných skúsených učiteľov, ktorí sa budú reálne venovať poslucháčom daného študijného programu. Nemali by teda byť len formálne zápisní v programe.

Títo učitelia by zároveň mali zabezpečovať profilové predmety, teda ťažisko daného študijného programu. Majú tiež navyše požiadavku, aby bol jeden z nich „garantom“, ktorý zabezpečí chod študijného programu. Od škôl tak nové štandardy vyžadujú, aby mal daný pedagóg potrebné kompetencie a právomoci napríklad aj pri zmenách organizačných štruktúr.

Študijné programy treba upratať

Pre vysoké školy zorganizovala SAAVŠ v stredu 23. a vo štvrtok 24. septembra konferenciu, na ktorej univerzitám priblížila základné požiadavky akreditačných štandardov pre vnútorné systémy, študijné programy, habilitácie, inaugurácie a tiež posudzovanie tvorivej činnosti učiteľov.

Redhammer v tejto súvislosti pripomenul, že ak budú mať školy potvrdené, že majú v poriadku vnútorný systém odboru, majú právo v ňom vytvárať študijné programy.

„Vysoké školy potrebujú urobiť určitý poriadok v ponuke študijných programov. Očakávame, že viaceré študijné programy upravia, zmenia alebo ponúknu nové a viaceré zrušia,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Redhammer
Firmy a inštitúcie SAAVŠ Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy