Vysoké školy musia urýchlene zrevidovať ponuky študijných programov, uviedol to Redhammer

Foto: Getty images

Vysoké školy musia urýchlene urobiť revíziu svojho poslania a audit ponuky študijných programov. Predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer to uviedol na utorňajšom zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencie v Banskej Bystrici.

Ako ďalej Redhammer v tlačovej správe informoval, školy by sa mali uistiť, že svoje študijné programy dokážu dať plne do súladu s novými akreditačnými štandardami. V opačnom prípade ich majú zrušiť.

Vnútorný audit

Vnútorný audit musia podľa Redhammera urobiť školy čo najskôr, pretože o akreditácie nových študijných programov v odboroch, v ktorých už škola pôsobí, môžu požiadať len do konca tohto roka.

Obmedzenie totiž stanovuje platný zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania.

Ak teda budú chcieť zlúčiť dva-tri študijné programy pod novým názvom, musia tak urobiť v nasledujúcich týždňoch. Pritom musia dodržať nové požiadavky akreditačných štandardov,” povedal Redhammer.

Výhody pre školy aj študentov

Väčšinu ostatných študijných programov si môžu vysoké školy upraviť vo vlastnej pôsobnosti. „Aj v tomto prípade ich musia zosúladiť s novými akreditačnými štandardami. Celú transformáciu študijných programov prostredníctvom ich úprav, zrušenia alebo akreditácie nových študijných programov musia stihnúť do dvoch rokov od účinnosti nových štandardov, čiže do konca augusta 2022,” zdôraznil Redhammer.

Zlučovanie študijných programov do širších a robustnejších podľa neho prinesie školám viaceré výhody a hlavne študenti budú mať väčšie možnosti výberu predmetov počas štúdia.

Mnohé doterajšie študijné programy sú veľmi úzko zamerané a neumožňujú väčšiu flexibilitu ani škole, ani študentom,” uviedol.

Nové požiadavky

Medzi nové požiadavky na študijné programy patrí podľa Redhammera aj jasné stanovenie kvalifikácie, ktorú študent úspešným absolvovaním štúdia získa.

Vysoké školy preto budú musieť verejne uviesť, aké povolania budú môcť ich študenti vykonávať po ukončení konkrétneho štúdia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Redhammer
Firmy a inštitúcie SAAVŠ Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy