Vysoké školy odmietajú zľahčovanie a ospravedlňovanie plagiátorstva politikmi

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Orgány reprezentácie vysokých škôl odmietajú vyjadrenia politických predstaviteľov, ktorí zľahčujú a ospravedlňujú plagiátorské správanie v súvislosti so záverečnými prácami politikov. Agentúru SITA o tom informovala Ema Petriková, podpredsedníčka Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) pre vzťahy s verejnosťou.

Výsledok svedomitého štúdia

Orgánmi takejto reprezentácie na Slovensku sú Slovenská rektorská konferencia, Rada vysokých škôl a ŠRVŠ.

Získanie akademického titulu má byť podľa nich výsledkom systematického svedomitého štúdia za prísneho dodržania akademických princípov.

„Orgány reprezentácie vysokých škôl odmietajú vyjadrenia tých politických predstaviteľov, ktorí vyjadrili snahu zľahčiť alebo ospravedlniť plagiátorské správanie a naznačujú, že každý študent si rád skráti cestu k akademickému titulu,“ uvádza sa v ich spoločnom stanovisku.

Podľa neho sú na politických zástupcov kladené vyššie morálne a etické nároky než na bežných ľudí a očakávajú od nich, že budú vzorom vo svojom konaní.

Doštudovať poctivo a eticky

Cieľom vysokoškolského štúdia je podľa stanoviska nielen ukončiť všetky náležitosti v rámci právnych noriem, ale zvládnuť to aj poctivo a eticky.

„Teda za dodržania zvyklostí a pravidiel fungovania akademickej komunity, akademických slobôd a akademických práv, vrátane náležitého citovania myšlienok a duševného vlastníctva iných autorov,“ napísali.

Predstavitelia orgánov vysokoškolských reprezentácií preto vyzývajú samosprávne akademické orgány Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici, aby ozrejmili medializované skutočnosti v súvislosti so záverečnými prácami členov hnutia Sme rodina a zaujali k nim jasné stanovisko a vyvodili dôsledky v rámci akademickej samosprávy.

Zároveň apelujú na kompetentné orgány – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenskú akreditačnú agentúru pre vysoké školstvo, aby prešetrili vzniknutú situáciu na danej vysokej škole a aby v rámci svojich kompetencií prijali systémové opatrenia pre zamedzenie vzniku takýchto problémov v budúcnosti.

Okopírované celé strany

Líder mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Juraj Hipš 23. júna informoval, že Boris Kollár (Sme rodina) mal svoj magisterský titul získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany.

Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.

Podozreniam z plagiátorstva pri tvorbe bakalárskej práce čelí aj ďalšia poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková. Upozornil na to Miroslav Beblavý.

Kollár v piatok 26. júna vyhlásil, že kým bude v politike, nebude používať titul magister. Odmietol sa ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom.

Neskôr sa na sociálnej sieti ospravedlnil každému, komu za posledné dni v tejto súvislosti vedome či nevedome ublížil, či sa ho dotkol alebo urazil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEma PetrikováJozef MiňďašJuraj HipšMiroslav BeblavýPetra Krištúfková
Firmy a inštitúcie Rada vysokých škôlSlovenská rektorská konferenciaŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl