Vysoké školy sa búria proti vyčleneným dotáciám na tento rok. Tvrdia, že je ohrozený chod univerzít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Navrhované zníženie dotácie spolu s nárastom cien energií je podľa SRK likvidačné. Foto: ilustračné, Gettyimages.com
  • aktualizované 14. januára 16:35

Rektori vysokých škôl sa chcú stretnúť s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) k otázkam financovania vysokých škôl. Reagovali tak na návrh rozpisu dotácie pre verejné vysoké školy na rok 2022, z ktorého sú podľa vlastných slov pobúrení.

Reforma školstva je ohrozená

Navrhované zníženie dotácie spolu s nárastom cien energií je podľa Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) likvidačné, pretože priamo ohrozuje základný chod univerzít.

Ako ďalej vysvetlili, zníženie dotácie spôsobí zvýšenie odlivu študentov a mladých kvalitných pedagógov a vedcov do zahraničia a bude závažnou prekážkou realizácie ohlasovanej reformy.

O návrhu rokovala SRK v stredu 13. januára 2022. Informovala o tom v tlačovej správe referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Znížením dotácií sa prehĺbi deficit

„Medziročný pokles dotácie pre verejné vysoké školy o 27 miliónov eur a deficit z roku 2021 vo výške 18 miliónov eur spolu s odhadom zvýšených nákladov na energie bude predstavovať celkový deficit vo výške viac ako 60 miliónov eur. Vzhľadom na uvedené požiadame predsedu vlády SR o pracovné stretnutie k riešeniu krízového stavu vysokého školstva,“ uviedol prezident SRK Rudolf Kropil.

Benková poukázala na to, že aj zahraničné autority zdôrazňujú, že slovenské vysoké školy sú dlhodobo podfinancované. Informácie o údajne porovnateľnom financovaní slovenských vysokých škôl s okolitými krajinami, či personálnom predimenzovaní slovenských vysokých škôl sú podľa rektorov zavádzajúce.

Opatrenia znižujú kvalitu vzdelávania

Benkoví tiež dodala, že v dôsledku pandémie, inflácie a energetickej krízy významne narastajú ceny komodít a vstupov, ktoré majú priamy vplyv na zabezpečenie prevádzky vysokých škôl. Deje sa to v čase, keď vysoké školy čelia náročnému procesu implementácie vnútorného systému zabezpečovania kvality vzdelávania.

„Úsporné opatrenia a finančná nestabilita majú vážne dlhodobé až deštrukčné dôsledky na kvalitu a možnosti vzdelávania na slovenských vysokých školách. SRK požaduje dodatočné zdroje na vykrytie týchto zvyšujúcich sa nákladov,“ poznamenala.

Minister požaduje viac financií pre VŠ

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) reagoval, že minulý rok sa znižovali dotácie smerom k vysokým školám a tento rok sa zo znižovaní pokračuje.

„Myslím si, že by sme nemali takto pokračovať. Ak chceme robiť reformu, musíme vysokým školám aj garantovať nejaké finančné záruky, a tieto financie by mali byť vrátené,“ povedal.

Nasledujúce týždne by sa mal stretnúť s ministrom financií SR Igorom Matovičom (OĽaNO) a premiérom, aby vysokým školám zagarantovali financie tento rok nielen z Plánu obnovy a odolnosti SR, ale aj zo štátneho rozpočtu.

Gröhling poznamenal, že v otázke financií stoja či na strane regionálneho školstva aj vysokého školstva. Podľa neho, ak vláda označuje školstvo ako prioritu tejto krajiny, tak by sa k tomu mali vládni predstavitelia tak postaviť a uvoľniť financie pre školstvo. Stanovisko poskytol agentúre SITA odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva.

Agentúra SITA požiadala Úrad vlády SR o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor MatovičĽubica BenkováRudolf Kropil
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská rektorská konferenciaÚV Úrad vlády SR