Vysokoškoláci aj vedci sa opäť môžu uchádzať o štipendiá v Rakúsku, čas sa im však kráti

Foto: ilustračné, Getty Images

Vysokoškoláci, učitelia či vedci sa môžu uchádzať o štipendiá na vzdelávanie a výskum v Rakúsku. Informoval o tom Ján Chlup zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA).

Ide napríklad o bilaterálny program Akcia Rakúsko – Slovensko (ARS), štipendium Ernsta Macha pre doktorandov a výskumných pracovníkov či o krátkodobé jednodňové až trojdňové pobyty.

Vysokoškoláci a doktorandi z technických odborov sa môžu tiež uchádzať o štipendiá na letné jazykové školy. Urobiť tak môžu do 15. marca.

Záujemcovia majú čas do polovice marca

V rámci ARS sú podporené aj spoločné projekty slovenských vysokých škôl s rakúskymi univerzitami a odbornými vysokými školami, a akadémiami vied.

Do 15. marca môžu záujemcovia predkladať iniciatívne projekty, v rámci ktorých si partneri zvolia témy, ktoré potrebujú na naplnenie svojich cieľov.

Vítané sú aj projekty zamerané na pandémiu

„Z dôvodu pandémie COVID-19 sú v rámci nadchádzajúcej uzávierky vítané aj projekty reagujúce na vzniknutú situáciu a prispievajúce k udržateľnosti medzinárodnej spolupráce a internacionalizácie aj za použitia digitálnych prostriedkov,“ uviedol Chlup.

Ako doplnil, ide o plánované on-line semináre, konferencie, projekty zamerané na takzvaný „collaborative online international learning“, teda spoločné medzinárodné online učenie.

ARS je nielen financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale aj Spolkovým ministerstvom pre vzdelávanie, vedu a výskum Rakúskej republiky.

Dohoda o tomto programe bola podpísaná v roku 1992 a v júni 2019 bola predĺžená do roku 2025. Administrátorom programu je SAIA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAIA Slovenská akademická informačná agentúra