Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lubyova.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA
15. 03. 2019 9:42 Legislatíva od vSkolstve.skSITA Diskusia

Zákon o pedagogických zamestnancoch má zlepšiť postavenie učiteľa, tvrdí Lubyová

Lubyová ubezpečila, že možnosť poskladať si 12-percentný príplatok za ďalšie vzdelávanie ostane aj v novom systéme

Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch má podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej zlepšiť postavenie učiteľa. Zavádza tiež opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. „Dávame možnosť, aby sa mohol prijať etický kódex na úrovni školy. Ak by napríklad rodič urážal a napádal učiteľa, dá sa to vyriešiť na pôde školy bez toho, aby to musela riešiť školská inšpekcia,“ vysvetlila ministerka počas stretnutia s novinármi.

Nový odborný zamestnanec

Zákonom plánujú znížiť napríklad úväzky vychovávateľov o dve hodiny týždenne. „Úväzok sa zníži aj pedagógom, ktorí poskytujú kariérové poradenstvo. Budú menej učiť a až päť hodín sa budú môcť naplno venovať kariérovému poradenstvu. Tiež sa zavedenie nový odborný zamestnanec – kariérový poradca. Poradcu bude mať každý okres. Bude to človek, ktorý sa tomu bude venovať naplno a bude pomáhať ďalším učiteľom v školách, ktorí sa venujú poradenstvu,“ povedala Lubyová.

Nový prístup k atestáciám

Všetky zmeny, ktoré sú zakotvené v zákone o pedagogických zamestnancoch, sú podľa Luboyvej v prospech učiteľov a reagujú na ich požiadavky. „Ruší sa povinnosť riaditeľov učiť. Väčšiu úľavu majú školy, ktoré sú väčšie a majú právnu suverenitu. Tiež sa mení prístup k atestáciám. Učitelia si ju budú môcť vypočítať z atestačného portfólia. Pod portfóliom si predstavujeme súbor zdokumentovaných aktivít, ktoré učiteľ počas svojej praxe vykonával. Ide napríklad o ďalšie vzdelávanie či kurzy,“ vysvetlila šéfka rezortu školstva.

Nový prístup k atestáciám veľmi vítal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Systém profesijného vzdelávania

Lubyová ubezpečila, že možnosť poskladať si 12-percentný príplatok za ďalšie vzdelávanie ostane aj v novom systéme. Po novom to už nebude kreditový systém, ale systém profesijného vzdelávania.

„Upustili sme od požiadavky, aby sa na triednictvo vyžadovalo 100 hodín špecializačného vzdelávania. Učiteľ teda bude mať možnosť, ale nie povinnosť. Začínajúcim učiteľom však odporúčame, aby sa na triednictvo pripravili a kurzy absolvovali,“ vysvetlila ministerka.

Jazyková skúška bude za 12-percentný príplatok, ako to bolo doteraz. Dôvodom je podľa ministerky to, že na ministerstve plánujú rozšíriť vyučovanie cudzích jazykov a bude potrebný väčší počet učiteľov vyučujúcich cudzí jazyk.

Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch je v druhom čítaní v parlamente. Zmeny v zákone sa budú podľa slov ministerky robiť poslaneckými pozmeňujúcimi návrhmi.

Petícia za stiahnutie zákona má viac ako 15 000 podpisov

Zástupcovia Slovenskej komory učiteľov, občianskej iniciatívy Kvalitné školstvo, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska, Asociácie stredných zdravotníckych škôl SR, Slovenskej asociácie pedagogiky raného detstva, Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku, Asociácie výchovných poradcov, Asociácie špeciálnych pedagógov škôl a poradní, MESA10 a Fóra proaktívnych škôl v utorok odovzdali petíciu za stiahnutie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Vyzbierali viac ako 15 000 podpisov. Zákon sa podľa prezidenta komory učiteľ Vladimíra Crmomana nemal dostáť do parlamentu v aktuálnej v podobe.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X