Zamestnávatelia raňajkovali s Draxlerom, čaká ich veľa práce

Minister školstva Juraj Draxler. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Zákon o duálnom vzdelávaní, ktorý schválil parlament minulý týždeň, je podľa ministra školstva Juraja Draxlera len prvým krokom na ceste k fungovaniu duálneho systému vzdelávania.

Šéf rezortu školstva to konštatoval v pondelok na neformálnych pracovných raňajkách s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, združení a obchodných komôr.

Diskutovali o pokračovaní spolupráce ministerstva a zväzov v budovaní systému duálneho vzdelávania. Agentúru SITA o tom informovala Monika Hucáková z komunikačného odboru ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Ocenili konštruktívne rokovania

„Zväzy aj nás čaká ešte veľa drobnej ale náročnej práce, aby sme vybudovali funkčný systém školenia inštruktorov, vypracovávania učebných osnov či odborných skúšok,“ cituje tlačová správa ministra.

Juraj Draxler so zamestnávateľmi hovoril aj o lepšom prepájaní podnikovej sféry a vysokých škôl, i o efektívnejšom vynakladaní financií zo štrukturálnej pomoci EÚ na rozvíjanie inovačnej ekonomiky.

„Nie všade síce potrebujeme hovoriť o aplikovanom výskume, alebo o firemnej praxi, no v mnohých prípadoch sa lepšie prepojenie podnikov a vysokých škôl vyslovene žiada a veľmi zaostávame,“ podotkol minister. Predstavitelia zamestnávateľov ocenili konštruktívne rokovania s ministerstvom školstva, „ktorých výsledkom je akceptovateľný zákon“, uvádza sa v tlačovej správe.

Stretávať sa budú častejšie

Minister a zamestnávatelia sa dohodli na častejších stretnutiach a úzkej koordinácii vzájomných krokov. „Reforma odborného školstva s cieľom vyššej uplatniteľnosti absolventov pre zamestnávateľov sa nekončí, ide o kontinuálny proces s úlohami a cieľmi až do roku 2020,“ dodáva sa v tlačovej správe z ministerstva školstva.

Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave (duálnom vzdelávaní) rieši problematiku odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách. Návrh upravuje typy stredných odborných škôl, overenie spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania a dáva legislatívny rámec duálnemu vzdelávaniu.

Inšpirácia prišla zo zahraničia

Inšpiráciou pre ministerstvo školstva boli pozitívne skúsenosti s duálnym vzdelávaním v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku ako aj pôsobenie firiem z týchto krajín na Slovensku. Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce.

Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov.

V systéme duálneho vzdelávania sa žiak pripravuje na výkon povolania či odborných činností podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa. Žiak tak absolvuje praktické vyučovanie priamo u zamestnávateľa. Parlament zákon schválil 12. marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Draxler
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR