Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Draxler
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister školstva Juraj Draxler. Foto: SITA/Ján Slovák
16. 03. 2015 17:58 Slovensko od SITASITA

Zamestnávatelia raňajkovali s Draxlerom, čaká ich veľa práce

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Zákon o duálnom vzdelávaní, ktorý schválil parlament minulý týždeň, je podľa ministra školstva Juraja Draxlera len prvým krokom na ceste k fungovaniu duálneho systému vzdelávania.

Šéf rezortu školstva to konštatoval v pondelok na neformálnych pracovných raňajkách s predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov, združení a obchodných komôr.

Diskutovali o pokračovaní spolupráce ministerstva a zväzov v budovaní systému duálneho vzdelávania. Agentúru SITA o tom informovala Monika Hucáková z komunikačného odboru ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Ocenili konštruktívne rokovania

„Zväzy aj nás čaká ešte veľa drobnej ale náročnej práce, aby sme vybudovali funkčný systém školenia inštruktorov, vypracovávania učebných osnov či odborných skúšok,“ cituje tlačová správa ministra.

Juraj Draxler so zamestnávateľmi hovoril aj o lepšom prepájaní podnikovej sféry a vysokých škôl, i o efektívnejšom vynakladaní financií zo štrukturálnej pomoci EÚ na rozvíjanie inovačnej ekonomiky.

„Nie všade síce potrebujeme hovoriť o aplikovanom výskume, alebo o firemnej praxi, no v mnohých prípadoch sa lepšie prepojenie podnikov a vysokých škôl vyslovene žiada a veľmi zaostávame,“ podotkol minister. Predstavitelia zamestnávateľov ocenili konštruktívne rokovania s ministerstvom školstva, „ktorých výsledkom je akceptovateľný zákon“, uvádza sa v tlačovej správe.

Stretávať sa budú častejšie

Minister a zamestnávatelia sa dohodli na častejších stretnutiach a úzkej koordinácii vzájomných krokov. „Reforma odborného školstva s cieľom vyššej uplatniteľnosti absolventov pre zamestnávateľov sa nekončí, ide o kontinuálny proces s úlohami a cieľmi až do roku 2020,“ dodáva sa v tlačovej správe z ministerstva školstva.

Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave (duálnom vzdelávaní) rieši problematiku odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách. Návrh upravuje typy stredných odborných škôl, overenie spôsobilosti zamestnávateľa poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania a dáva legislatívny rámec duálnemu vzdelávaniu.

Inšpirácia prišla zo zahraničia

Inšpiráciou pre ministerstvo školstva boli pozitívne skúsenosti s duálnym vzdelávaním v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku ako aj pôsobenie firiem z týchto krajín na Slovensku. Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce.

Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov.

V systéme duálneho vzdelávania sa žiak pripravuje na výkon povolania či odborných činností podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa. Žiak tak absolvuje praktické vyučovanie priamo u zamestnávateľa. Parlament zákon schválil 12. marca.

Odporúčané články

Maturantov čakajú testy, niektorí ich budú mať elektronické Draxler vymenoval do vedúcich funkcií v školstve dve ženy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X