Záujem o elektronické testovanie stúpa, vedomosti preverili tisíckam žiakov aj študentov

Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Medzi študentmi stúpa záujem o elektronické testovanie. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, do elektronického testovania, ktoré využívajú základné a stredné školy, sa v máji tohto roku zapojilo 471 škôl z celého Slovenska.

„Pred rokom sa do obdobného testovania zapojilo 335 škôl, v tomto roku ich bolo o 40 percent viac. V máji overili školy vedomosti a zručnosti viac než 27 620 žiakov na stredných a základných školách. Žiaci vyplnili na vyučovacích hodinách cez počítače 37 118 e-testov,“ približuje rezort školstva.

Základné a stredné školy mali možnosť na vyučovacích hodinách využívať elektronické testy v rámci systému e-Test na overovanie vedomostí svojich žiakov v období od 6. do 31. mája. K dispozícii bolo 12 druhov testov, vrátane e-testov z cudzích jazykov.

Počúvanie s porozumením

Pre žiakov 4. ročníka základných škôl s vyučovacím jazykom slovenským boli pripravené testy z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry, pričom o obidva testy bol rovnako veľký záujem. Každý z nich absolvovalo vyše 7 000 žiakov.

Pre žiakov základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským bol pre tento ročník prístupný test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry, ktorého súčasťou bola aj zvuková nahrávka na overovanie kompetencie počúvania s porozumením.

Žiaci 7. a 8. ročníka základných škôl sa mohli otestovať z matematiky, nemeckého jazyka úrovne A2 a z čitateľskej gramotnosti. Každý z testov z matematiky a čitateľskej gramotnosti riešilo viac ako 7 000 žiakov, z nemeckého jazyka vyše 1 000 žiakov.

V ponuke e-testov na základných školách s vyučovacím jazykom maďarským bol pre siedmakov a ôsmakov okrem testu z maďarského jazyka a literatúry pripravený aj test zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry zameraný na počúvanie s porozumením.

Vyššie zapojenie škôl do systému e-Test

Na stredných školách bol najväčší záujem o testy zo slovenského jazyka a literatúry a o testy z anglického jazyka úrovne B1. V oboch prípadoch sa do testovania zapojilo vyše 2 500 žiakov.

Viac než 1 000 žiakov riešilo e-test z matematiky. Takmer 180 žiakov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským vyplnilo testy z čitateľskej gramotnosti, maďarského jazyka a slovenského jazyka a slovenskej literatúry.

„Teší ma stále rastúci záujem žiakov a škôl o elektronické testy. Oproti minulému roku ide o výrazne vyššie zapojenie škôl do systému e-Test. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) naďalej pokračuje v aktívnom využívaní systému e-Test, ktorý považujeme za perspektívnu a pre žiakov veľmi atraktívnu formu hodnotenia,“ uviedla riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská.

Školám, ktoré sa zapojili do elektronických testovaní, zašle NÚCEM výsledky ich žiakov do 18. júna. Viac informácií o elektronických testovaniach sú na tejto webovej adrese.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Romana Kanovská
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR