Záujem o učiteľské miesta je slabý, zrejme za to môžu aj neatraktívne platy v školstve

Foto: ilustračné, Getty Images

Dopyt po nových ľuďoch v školstve sa tento rok opäť zvýšil, záujem uchádzačov klesá. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informovala PR manažérka portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Analýza portálu Edujobs.sk potvrdila, že počet pracovných ponúk do slovenského školstva medziročne opäť stúpol. Záujemcov o túto prácu je však menej. Podľa Edujobs.sk uverejnili školy tento rok v období od 1. januára do 25. augusta vyše 3 400 ponúk.

Počet ponúk pritom kontinuálne rastie každý rok a školy hľadajú najmä učiteľov, vyplýva z analýzy. „Keď porovnáme počet ponúk od januára do 25. augusta v roku 2019 s rovnakým obdobím v roku 2016, tak dopyt narástol až o 121 percent,“ informuje tlačová správa Profesie.

Na inzerát zareagujú asi šiesti ľudia

Školy hľadali tento rok najčastejšie nových zamestnancov na pozície pedagógov na základnej a strednej škole. Väčšina ponúk – približne 56 percent – bola v Bratislavskom kraji. „Keď sa pozrieme na čísla všeobecne, bez ohľadu na to, či ide o pedagogické alebo nepedagogické pozície, môžeme vidieť, že na jednu ponuku zareaguje v priemere 6,9 uchádzača. Oproti počtu uchádzačov z roku 2016 tak čísla klesli takmer o polovicu,“ informuje portál. Ešte výraznejší pokles vidieť pri pedagogických pozíciách.

Na jeden inzerát práce učiteľa zareaguje iba 6,4 uchádzača. Je to výrazne nižšie číslo, ako je napríklad všeobecný priemerný počet reakcií na ponuku na Profesia.sk. Na jeden inzerát práce tu zareaguje zhruba 16 uchádzačov.

Údaje tiež potvrdzujú, že v roku 2019 reagujú ľudia častejšie na nepedagogické pozície v školstve, ako tie, ktoré by súviseli s učením. Najväčší záujem je o prácu školského informátora či informátorky, hospodára alebo hospodárky či sekretára alebo sekretárky riaditeľa, resp. riaditeľky.

Neatraktívne platy v školstve

Nezáujem uchádzačov môže súvisieť aj s neatraktívnymi platmi v školstve. Tie sú v porovnaní so mzdami v iných odvetviach podpriemerné. „Ukazuje sa, že najväčší problém je v hlavnom meste. Priemerný plat učiteľa na strednej škole v Bratislavskom kraji predstavuje 989 eur v hrubom. Pracovník v rovnakom regióne, ktorý má vyštudovanú vysokú školu 2. stupňa, však zarobí v priemere až o 48 percent viac,“ informuje Profesia.

Najnižší rozdiel medzi platmi učiteľov a platmi zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním možno vidieť v prešovskom regióne, kde predstavuje 19 percent.

Portál Edujobs.sk patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Školy tu môžu inzerovať voľné pozície zadarmo, vďaka čomu vzniká jedna platforma na hľadanie práce aj zverejňovanie pracovných príležitostí v slovenskom školstve.

Historicky najvyššie zvýšenie platov

Na vysoký počet voľných miest učiteľov upozornil začiatkom augusta aj poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling. „Pomalé dvíhanie platov učiteľov nestačí, o prácu v školstve je stále slabý záujem,“ povedal Gröhling. Argumentoval práve vysokým počtom pracovných ponúk pre učiteľov na špecializovanom portáli Edujobs.sk.

Ministerstvo školstva naopak hovorí o historickom najvyššom zvýšení platov učiteľov za pôsobenia terajšej ministerky Martiny Lubyovej (nom. SNS).

V roku 2012 bol plat začínajúceho učiteľa základnej školy 540 eur, kým za pôsobenia ministerky Martiny Lubyovej vôbec sa podarilo presadiť razantné navýšenie platov začínajúcich pedagógov základných a stredných škôl, a to od 1. septembra 2019 na úroveň 831 eur, ktoré ráta s ďalším navýšením už od 1. januára 2020 na sumu 915 eur a po absolvovaní adaptačného vzdelávania (maximálne do dvoch rokov) na 1 001 eur,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMartina Lubyová
Firmy a inštitúcie Profesia.sk