Záujemcovia môžu žiadať o granty na študijný pobyt v zahraničí, čas majú do konca októbra

Foto: ilustračné, Getty images

Študenti, diplomanti a doktorandi vysokých škôl môžu do konca mesiaca posielať žiadosti o grant, ktorý im pomôže finančne pokryť náklady na pobyt počas ich štúdia v zahraničí. Informuje o tom na svojom webe Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA).

Žiadosť o štipendium z Národného štipendijného programu musí byť podaná elektronicky do 31. októbra. Do programu sa môžu hlásiť aj uchádzači zo zahraničia, ktorí okrem elektronickej žiadosti musia zaslať poštou na adresu bratislavskej filiálky SAIA akceptačný či pozývací list.

Aspoň šesť semestrov

Študenti v čase nástupu a pobytu musia mať ukončených minimálne šesť semestrov štúdia na vysokej škole. Výška štipendia sa bude odvíjať od životných nákladov v jednotlivých krajinách a konzultácií so zastupiteľským úradom Slovenska s pôsobnosťou pre danú krajinu.

Celkovú výšku grantu následne bude schvaľovať ministerstvo školstva. O tom či ho rezort udelil, alebo neudelil, uchádzačovi oznámi SAIA do 8 týždňov po uzávierke.

Komisia posúdi materiály

Výberová komisia, ktorú menuje ministerka školstva Martina Lubyová, vyberá štipendistov na základe predložených materiálov. Zameriava sa pritom na odborné a osobnostné predpoklady uchádzačov a ich zdôvodnenie pre štúdium alebo pobyt na vybranej škole či pracovisku. Komisiu tiež zaujíma, ako uchádzač využije skúsenosti pre svoje ďalšie štúdium či kariérny rast.

Vytvorenie Národného štipendijného programu na podporu mobilít študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov schválila vláda Slovenskej republiky v roku 2005. Na základe zmluvy s ministerstvom školstva od roku 2010 Národný štipendijný program administratívne zabezpečuje SAIA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAIA Slovenská akademická informačná agentúra