Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Coins 1523383_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
17. 04. 2019 10:13 od Webnoviny.skSITA Diskusia

Žiaci budú v školách posilňovať svoju finančnú gramotnosť

Rezort školstva aktualizoval metodiku výučby finančnej gramotnosti na školách

Žiaci základných a stredných škôl budú v školách posilňovať svoju finančnú gramotnosť. Výchova a vzdelávanie v oblasti rozvoja finančnej gramotnosti je v rozsahu uvedenom v Národnom štandarde finančnej gramotnosti povinnou súčasťou vzdelávania na základných a stredných školách. Národný štandard finančnej gramotnosti vymedzuje šírku poznatkov, zručností a skúseností v oblasti finančného vzdelávania a manažmentu osobných financií.

Dôraz sa pritom kladie na praktické využitie poznatkov, nielen na nadobudnutie teoretických vedomostí. V záujme usmernenia škôl, ako aplikovať túto tému do výchovno-vzdelávacieho procesu, ministerstvo školstva schválilo pre tento školský rok jeho aktualizovanú metodiku. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.

Školy si môžu určiť predmety

Vzdelávanie žiakov v oblasti finančnej gramotnosti je už dlhé roky súčasťou obsahu vzdelávania. Napríklad ako prierezová téma na základných školách alebo súčasť ekonomického vzdelávania na stredných školách.

Ide o vzdelávací obsah, ktorý si školy zaradia do výchovno-vzdelávacieho procesu. Samy si môžu určiť, na akých predmetoch sa tejto téme budú venovať a tiež, aké učebné metódy použijú. S rozvíjaním finančnej gramotnosti sa pritom odporúča začať už v predprimárnom vzdelávaní v materských školách.

Ministerstvo vyhlásilo výzvu

So zámerom zvýšenia kvality vzdelávania v základných školách vyhlásilo ministerstvo školstva začiatkom júna minulého roku výzvu. Názov znie Zvýšenie kvality vzdelávania na základných školách – čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť.

Za účelom previazania s ďalšími stupňami vzdelávania bola obdobná výzva, rozšírená o rozvoj finančnej gramotnosti, vyhlásená aj pre všetky gymnázia na Slovensku.

K zlepšeniu finančnej gramotnosti mladých ľudí by malo prispieť aj zavedenie povinnej maturity z matematiky pre gymnázia a prírodné a technické odbory v dvoch úrovniach – akademickej a aplikovanej. Všetky dôležité dokumenty, pomocné materiály a ďalšie informačné zdroje na podporu výučby finančnej gramotnosti sa nachádzajú na webe ministerstva školstva http://www.minedu.sk/financna-gramotnost/.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.