Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola.jpg
Morguefile.com
8. 04. 2019 10:18 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA

Žiaci majú posledné dni na výber strednej školy

Prihlášky na stredné školy musia odovzdať riaditeľovi základnej školy do stredy 10. apríla

Žiaci základných škôl majú posledné dni na výber strednej školy. Prihlášky na štúdium učebných či študijných odborov musia odovzdať riaditeľovi základnej školy do stredy 10. apríla. Žiaci sa môžu hlásiť na dve stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy.

Platí to aj pre žiakov, ktorí sa pôvodne hlásili na strednú školu s talentovými skúškami a neuspeli na nich. Prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný na pondelok 13. mája, druhý termín bude vo štvrtok 16. mája. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.

V ponuke je aj duálne vzdelávanie

V tomto školskom roku je v základných školách približne 38 700 deviatakov, na stredné školy sa však hlási aj časť žiakov piatych ročníkov základných škôl (8-ročné štúdium). V stredných školách je voľných 54 000 miest, v prípade osemročného štúdia na gymnáziách ide o necelých 2 600 miest.

V spolupráci so zamestnávateľmi ponúkajú stredné školy uchádzačom o štúdium aj vstup do duálneho systému vzdelávania. Pre školský rok 2019/2020 je vytvorených vyše 5 000 miest v tomto systéme, pričom tento počet ešte nie je konečný.

Žiakov je možné prijať za istých podmienok aj bez skúšok

Prijímacie skúšky čakajú všetkých žiakov, ktorí si vyberú odbor s maturitou. Vo väčšine škôl sú prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky. Odborné školy môžu podľa zamerania overovať vedomosti aj z iných predmetov, ako sú napríklad fyzika, chémia, prírodopis či cudzie jazyky.

Bez skúšok môžu školy prijať iba tých žiakov, ktorí v Testovaní 9 dosiahli viac ako 90-percentnú úspešnosť zo slovenského jazyka a literatúry a zároveň aj matematiky.

O prípadnom druhom kole rozhodne riaditeľ

Prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný na pondelok 13. mája, druhý termín bude vo štvrtok 16. mája. Výsledky prijímacích skúšok musí škola zverejniť na svojej výveske do troch dní odo dňa konania druhého termínu.

Ak žiak nebol prijatý v riadnom termíne na žiadnu strednú školu, môže si podať ešte jednu prihlášku na školu, ktorá prijíma v druhom kole. Rozhodnúť o vypísaní prípadného druhého kola musí riaditeľ školy najneskôr 6. júna a prijímacie skúšky sa potom uskutočnia 18. júna.

Odporúčané články

Kariéroví poradcovia na školách budú mať viac povinností, novela zákona prinesie viacero zmien Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X