Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skola.jpg
Morguefile.com
8. 04. 2019 10:18 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA Diskusia

Žiaci majú posledné dni na výber strednej školy

Prihlášky na stredné školy musia odovzdať riaditeľovi základnej školy do stredy 10. apríla

Žiaci základných škôl majú posledné dni na výber strednej školy. Prihlášky na štúdium učebných či študijných odborov musia odovzdať riaditeľovi základnej školy do stredy 10. apríla. Žiaci sa môžu hlásiť na dve stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy.

Platí to aj pre žiakov, ktorí sa pôvodne hlásili na strednú školu s talentovými skúškami a neuspeli na nich. Prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný na pondelok 13. mája, druhý termín bude vo štvrtok 16. mája. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie rezortu školstva.

V ponuke je aj duálne vzdelávanie

V tomto školskom roku je v základných školách približne 38 700 deviatakov, na stredné školy sa však hlási aj časť žiakov piatych ročníkov základných škôl (8-ročné štúdium). V stredných školách je voľných 54 000 miest, v prípade osemročného štúdia na gymnáziách ide o necelých 2 600 miest.

V spolupráci so zamestnávateľmi ponúkajú stredné školy uchádzačom o štúdium aj vstup do duálneho systému vzdelávania. Pre školský rok 2019/2020 je vytvorených vyše 5 000 miest v tomto systéme, pričom tento počet ešte nie je konečný.

Žiakov je možné prijať za istých podmienok aj bez skúšok

Prijímacie skúšky čakajú všetkých žiakov, ktorí si vyberú odbor s maturitou. Vo väčšine škôl sú prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky. Odborné školy môžu podľa zamerania overovať vedomosti aj z iných predmetov, ako sú napríklad fyzika, chémia, prírodopis či cudzie jazyky.

Bez skúšok môžu školy prijať iba tých žiakov, ktorí v Testovaní 9 dosiahli viac ako 90-percentnú úspešnosť zo slovenského jazyka a literatúry a zároveň aj matematiky.

O prípadnom druhom kole rozhodne riaditeľ

Prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný na pondelok 13. mája, druhý termín bude vo štvrtok 16. mája. Výsledky prijímacích skúšok musí škola zverejniť na svojej výveske do troch dní odo dňa konania druhého termínu.

Ak žiak nebol prijatý v riadnom termíne na žiadnu strednú školu, môže si podať ešte jednu prihlášku na školu, ktorá prijíma v druhom kole. Rozhodnúť o vypísaní prípadného druhého kola musí riaditeľ školy najneskôr 6. júna a prijímacie skúšky sa potom uskutočnia 18. júna.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X