Žiaci sa vrátili do škôl a otvorili sa aj škôlky. Platia prísne hygienické a ochranné opatrenia

Foto: ilustračné, Thinkstock

Žiaci prvého stupňa a piateho ročníka základných škôl sa v pondelok opäť posadili do školských lavíc. Umožnili to opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR a rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor ministerstva školstva, šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) pri príležitosti otvárania škôl a Medzinárodného dňa detí navštívi svoje rodné mesto Partizánske. Dopoludnia navštívi dve základné školy a jednu strednú školu.

Od 1. júna sú otvorené aj jasle, materské školy, špeciálne materské školy a prvý až piaty ročník špeciálnych základných škôl. Školská dochádzka je však dobrovoľná, rodičia tak môžu naďalej ostať s deťmi doma. Žiaci šiesteho až deviateho ročníka sa naďalej vzdelávajú dištančnou formou.

Zelenú dostali aj školské kluby

V rámci uvoľňovania opatrení ministerstvo školstva umožnilo základným umeleckým školám od 1. júna organizovať pre žiakov individuálne hodiny. Povolilo taktiež fungovanie školských klubov.

Viac o téme: Koronavírus

Obnovenie činnosti sa umožnilo aj stredným školám, no len na účel konania skúšok, akými sú komisionálne, jazykové či prijímacie skúšky a tiež maturitné či absolventské skúšky. Činnosť je tiež povolená na účel skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania. Pre vykonanie štátnej jazykovej skúšky môžu svoju činnosť obnoviť od 1. júna jazykové školy zaradené do siete škôl a školských zariadení SR.

Obnoviť svoju činnosť môžu aj prevádzkarne, v ktorých sa prevádzkuje živnosť starostlivosti o deti do šesť rokov, výchovy a mimoškolského vzdelávania detí a mládeže, či v ktorých sa poskytujú služby výchovy a starostlivosti o deti a mládež. V týchto prípadoch však musí rozhodnúť zriaďovateľ.

Prísne hygienické a ochranné opatrenia

Otvorenie škôl od 1. júna sprevádzajú prísne hygienické a ochranné opatrenia. Za vytvorenie a udržanie bezpečného prostredia pre žiakov aj pedagógov na konkrétnej materskej alebo základnej škole je zodpovedný jej zriaďovateľ.

„Platí to aj pre zabezpečenie dostatočného množstva ochranných rúšok, rukavíc, dezinfekcie či ďalších pomôcok, ktoré si bude vyžadovať prevádzka škôl v júni,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ministerstvo 20. mája uviedlo, že v spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv SR sa snaží pomôcť školám a ich zriaďovateľom pri zabezpečení dostupných ochranných pomôcok na prvé dni po otvorení škôl. O ďalších možnostiach pomoci v nasledujúcich júnových dňoch bude ministerstvo školstva priebežne informovať školy a ich zriaďovateľov po dohode so Správou štátnych hmotných rezerv SR.

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie ochorenia Covid-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling