Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŠKOLSTVO: Odovzdávania polročného vysvedčenia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pani učiteľka odovzdáva polročné vysvedčenie do rúk žiačke prvého stupňa počas odovzdávania polročného vysvedčenia na Základnej škole v Starej Turej. Stará Turá, 31. január 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.
31. 01. 2019 12:49 Slovensko od vSkolstve.skSITA

Aktualizované: Žiaci si prevzali výpisy vysvedčenia a čakajú ich polročné prázdniny

  • aktualizované 31. januára 12:49

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Viac ako 680-tisíc žiakov si vo štvrtok prevzalo hodnotenie za prvý polrok školského roka 2018/2019. Pre viac ako 57-tisíc prvákov ZŠ to bolo ich prvé takéto komplexné hodnotenie, ktoré si odniesli zo školy domov.

Výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania odovzdali triedni učitelia svojim žiakom v 2321 základných a 837 stredných školách, vrátane špeciálnych.

Slovné hodnotenie

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, žiak sa hodnotí podľa úrovne dosiahnutých výsledkov a jeho prospech v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje určenými stupňami.

Pre prípravný a nultý ročník, ako aj prvý až štvrtý ročník základnej školy sa hodnotenie môže vykonať slovne stupňami: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky, dosiahol uspokojivé výsledky, dosiahol neuspokojivé výsledky.

Súčasťou ich výpisu vysvedčenia môže byť taktiež slovný komentár, v ktorom učiteľ zhodnotí vedomosti, zručnosti, návyky a postoje žiaka. Obsah slovného komentára má byť zameraný na pozitívnu motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu. Nesmie obsahovať negatívne odsudzujúce výroky, ale má pôsobiť vždy konštruktívne a povzbudzujúco.

Vydanie výpisu je povinnosťou

Výpis vysvedčenia nie je verejnou listinou ako samotné vysvedčenie, preto môže byť vytlačený na bežný kancelársky papier. Formu, náležitosti a spôsob odovzdania výpisu si určuje škola alebo triedny učiteľ. Vydanie výpisu hodnotenia je pre školy povinnosťou, ktorá vyplýva zo zákona.

Túto zmenu priniesla novela zákona o výchove a vzdelávaní z roku 2011 a jej cieľom bolo ušetriť školám časť administratívnej práce. Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva iba na základe žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia a následne sa musí vrátiť.

Jednodňové polročné prázdniny

Školákov po prevzatí polročného hodnotenia čakajú jednodňové prázdniny, ktoré budú v piatok 1. februára. Najbližšie prázdniny po polročných budú jarné. Ako prví si voľno užijú školáci v Košickom a Prešovskom kraji od 18. február do 22. februára.

Po nich si oddýchnu žiaci v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, a to od 25. februára do 1. marca. Školákom z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraji sa jarné prázdniny začínajú 4. marca a do školských lavíc sa vrátia 11. marca.

Odporúčané články

Ministerka Lubyová si v kauze stimuly robí dodatočné alibi, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu Ministerstvo školstva dostalo prostriedky na zvýšenie platov pedagógov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Zomrel jeden zo siedmich velikánov, Talian Gimondi ovládol všetky tri podujatia Grand Tour Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Leteckí záchranári ratovali trojročného chlapčeka, mal poranenú hlavu aj obe nohy Zomrel americký herec Peter Fonda, hviezda filmu Bezstarostná jazda

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X