Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dieťa, alkohol
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
9. 08. 2019 11:57 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Žiaci základných škôl už pijú menej alkoholu, podľa ministerstva za to môžu aj kontroly podnikov

Od roku 2012 výraznejšie klesal počet žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje. Počet abstinentov medzi opýtanými sa zároveň zvyšoval.

Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Centra vedecko-technických informácií SR. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informoval tlačový odbor ministerstva školstva. Centrum je jeho priamo riadenou organizáciou.

Alkohol požíva menej žiakov základných škôl

Z analýzy zozbieraných údajov vyplynulo, že tento rok pilo alkoholické nápoje omnoho menej žiakov základných a stredných škôl, než v rokoch 2001 a 2003. Zároveň bol zaznamenaný zvyšujúci sa počet opýtaných, ktorí alkohol nekonzumovali vôbec.

Najhoršiu situáciu v oblasti konzumácie alkoholických nápojov zaznamenali v rokoch 2001, 2003 a 2012, keď alkohol požívali viac než tri štvrtiny opýtaných a k abstinentom patrila približne pätina respondentov.

Tento rok patrila ku konzumentom alkoholu už len asi polovica oslovených žiakov základných a stredných škôl, pričom pomer konzumentov alkoholických nápojov a abstinentov bol skoro vyrovnaný.

Najviac respondentov nepilo alkohol vôbec

Prieskum sa zameral na prežívanie voľného času v on-line priestore a konzumáciu legálnych a nelegálnych drog u žiakov základných a stredných škôl. Autori prieskumu porovnali výsledky so zisteniami z predchádzajúcich výskumov.

Prieskum uskutočnili na vzorke vybraných žiakov základných a stredných škôl v Slovenskej republike s rovnomerným zastúpením oboch pohlaví. Týkal sa všetkých typov škôl, vo všetkých krajoch Slovenska, s výnimkou konzervatórií. „Závery prieskumu by tak mali predstavovať východisko pre hlbšie skúmanie problematiky v nasledujúcich rokoch,“ uviedla tlačová správa ministerstva.

Porovnanie dát za roky 2009, 2012 a 2018 ukázalo vzostup počtu respondentov, ktorí pili alkohol často. Zároveň sa znížil počet opýtaných, ktorí alkoholické nápoje konzumovali občas, a zvýšil sa počet žiakov, ktorí ich nepili vôbec. Z podrobnejšej analýzy vyplynulo, že v rokoch 2009 a 2012 patril najvyšší počet opýtaných k príležitostným konzumentom alkoholu, zatiaľ čo v roku 2018 najviac respondentov nepilo alkohol vôbec.

Zrejme pomohli aj kontroly podnikov

Tlačová správa konštatuje, že situáciu pravdepodobne zlepšili okrem iného rôzne celospoločenské opatrenia, napríklad časté kontroly podnikov predávajúcich alkohol. K zlepšeniu prispelo tiež, ak rodič alebo riaditeľ školy dostali od niekoho oznámenie, že dieťa konzumuje alkohol. Pomohli zrejme aj finančné postihy rodičov či preventívne opatrenia.

Ministerstvo upozorňuje, že v súlade s novým zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch môže v škole okrem školského psychológa, sociálneho pedagóga a výchovného poradcu pôsobiť školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní, ktorý koordinuje primárnu prevenciu drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov.

Zároveň ministerstvo školstva každý rok prideľuje školám finančné prostriedky na základe výzvy rozvojového projektu Zdravie a bezpečnosť v školách a školským zariadeniam prostredníctvom výzvy Protidrogová prevencia.

Odporúčané články

Na Slovensku je veľká digitálna priepasť, o štúdiu informatiky uvažuje len pätina dievčat Učitelia vítajú otvorenie trhu s učebnicami, ale pripravovaný model nepovažujú za dostatočný

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X