Žiaka nemožno vylúčiť z vyučovania len pre to, že sa vrátil z krajiny, kde sa vyskytol koronavírus

Foto: ilustračné, Getty Images

Žiaka nemožno vylúčiť z vyučovania iba preto, že bol v oblastiach, kde sa vyskytoval koronavírus. Uviedlo to vo svojom usmernení pre školy Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Dodáva, že v ostatných prípadoch, napríklad v materskej škole, je to na zvážení riaditeľa po dohode so zákonným zástupcom dieťaťa.

Postup aj pre zamestnancov

„Pokiaľ sa u detí a žiakov neobjavia klinické príznaky respiračného ochorenia, nie je dôvod ich obmedzovať. Zároveň je potrebné apelovať na rodičov, aby neposielali do školy dieťa s príznakmi ochorenia,“ uviedlo ministerstvo. Dodalo, že takýto postup obdobne platí aj pre zamestnancov rezortu školstva.

V súčasnej dobe ministerstvo neodporúča organizovanie akýchkoľvek výletov, exkurzií do oblastí, kde bol potvrdený koronavírus. Pre školy či študentské domovy a internáty ministerstvo odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia.

Treba dodržiavať prísnu hygienu

Radí pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami, či pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša.

Celosvetovo je koronavírusom nakazených vyše 82-tisíc ľudí, viac ako 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny. Na Slovensku sa prítomnosť vírusu zatiaľ nepotvrdila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR