Zomrel profesor Martin Slobodník, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Vo veku 49 rokov zomrel dekan Filozofickej fakulty (FiF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Martin Slobodník.

Agentúre SITA túto informáciu potvrdila hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller. Univerzita sa k úmrtiu dekana oficiálne vyjadrí neskôr.

Štúdium na Pekinskej univerzite

Profesor Martin Slobodník absolvoval v rokoch 1988-1994 štúdium čínskeho jazyka a kultúry na FiF UK. Od septembra 1991 do júna 1993 bol na študijnom pobyte na Pekinskej univerzite (ČĽR).

Po skončení magisterského štúdia bol doktorandom v Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV). Počas doktorandského štúdia dva roky študoval tibetský jazyk a kultúru (1996-1998). Od roku 2000 začal ako odborný asistent vyučovať na Katedre východoázijských štúdií FiF UK.

V roku 2005 ako štipendista Humboldtovej nadácie absolvoval výskumný pobyt na univerzite v Bonne. Bol riešiteľom a spoluriešiteľom viacerých zahraničných individuálnych aj kolektívnych výskumných grantov.

Výskumy aj v Tibete a Číne

Slobodník v roku 2007 získal titul docent v odbore všeobecné dejiny a stal sa vedúcim katedry. Počas pôsobenia v tejto funkcii pripravil otvorenie štúdia koreanistiky od septembra 2012. Roku 2013 sa stal prodekanom pre rozvoj fakulty a informačné technológie, v máji 2017 do jeho agendy pribudli aj medzinárodné vzťahy. V máji 2016 bol menovaný za profesora v odbore orientálne jazyky a kultúry.

Vedecky sa venoval čínsko-tibetským vzťahom, náboženskej politike v Číne (osobitne voči tibetskému buddhizmu) a československo-čínskym vzťahom v 50. a 60. rokoch. Absolvoval viacero terénnych výskumov v Tibete a archívnych a knižničných výskumov v Číne, Veľkej Británii, Nemecku a Českej republike.

Publikoval dve vedecké monografie a takmer 60 štúdií v slovenskom, anglickom, nemeckom a čínskom jazyku vo viac ako desiatich štátoch. Prednášal na viacerých zahraničných univerzitách v Európe (Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Nemecko, Rumunsko), aj vo východnej Ázii (Čína, Taiwan, Japonsko).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave