Aktualizované: Ukrajina pre konflikt zakázala vstup stovke Rusom, Moskva vraj nasadila pozdĺž hraníc vojakov

Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované: 1. decembra 21:08

KYJEV 1. decembra (WebNoviny.sk) – Ukrajinský prezident Petro Porošenko tvrdí, že Rusko posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v pohraničí. Podľa politika Moskva nasadila pozdĺž ich spoločnej hranice „viac ako 80-tisíc vojakov, 1 400 diel, 900 tankov, 2 300 obrnených bojových vozidiel, 500 lietadiel a 300 vrtuľníkov“. Porošenko sa takto vyjadril na ukrajinskom vojenskom podujatí.

Tieto počty však nie sú potvrdené, pripomína agentúra AP. Zodpovedali by však značnej väčšine mužov a vybavenia v ruskom Západnom vojenskom okruhu.

Porošenko sa o ruskom vojsku v pohraničí vyjadril po týždni stupňujúceho sa napätia, ktoré eskalovalo v nedeľu námorným incidentom v Čiernom mori. Ruská pobrežná stráž strieľala na a neskôr zadržala tri ukrajinské lode a 24 námorníkov, ktorí sa na nich nachádzali, keď sa pokúšali prejsť cez Kerčský prieliv.

Od vyhlásenia zákazu vstupu ruským mužom na ukrajinské územie, zamietla Ukrajina vstup už približne 100 Rusom. Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrej Demčenko sa v sobotu v televízii vyjadril, že „väčšina z nich nepotvrdila účel svojej cesty na Ukrajinu“.

Niektorí zo spomínaných Rusov „nemali potrebné dokumenty na vstup do Ukrajiny a ďalší zase presiahli dobu pobytu v našej krajine,“ povedal Demčenko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok oznámil, že muži z Ruska vo veku 16 až 60 rokov nebudú môcť do krajiny vstúpiť po dobu 30 dní, kým platí stanné právo. Politik v piatok uviedol, že reštriktívne opatrenia prijali s cieľom zabrániť Rusom, aby vytvorili na území Ukrajiny „súkromné armády“. K opatreniam Ukrajina pristúpila po nedeľnom útoku ruských lodí na ukrajinské plavidlá v Kerčskom prielive.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko