VšZP dlhodobo neplní obchodno-finančný plán

Poisťovňe
Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si dlhodobo neplní obchodno-finančný plán. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš. Úrad pritom v súčasnosti uskutočňuje v najväčšej poisťovni na trhu dohľad. Podľa predbežných zistení jej príjmy rastú pomalšie ako výdavky, dlhodobo vykazuje stratu a tá mesačne narastá. Jej presnú výšku však Gajdoš zverejniť nechcel. O konečných výsledkoch dohľadu bude pritom informovať na prelome septembra a októbra.

Predseda úradu však už teraz skonštatoval, že poisťovňa vyžaduje rázne opatrenia, inak nemožno očakávať zlepšenie jej finančnej situácie. Tie súčasné označil za neprijateľné, nekontrolovateľné a nehodnotiteľné. Podľa Gajdoša je nevyhnutná reštrukturalizácia Všeobecnej zdravotnej, ale aj zmeny na príjmovej a výdavkovej stránke poisťovne. Vyrovnané hospodárenie do konca roka však podľa neho reálne nie je. Poistenci sa ale obávať nemusia. „V tejto chvíli nie je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti z pohľadu dostupnosti a kvality,“ skonštatoval šéf úradu.

Samotná poisťovňa reagovala, že dodržiava platobnú schopnosť v zmysle zákona a že úhrada zdravotnej starostlivosti pre poistencov je plne zabezpečená. „Nové vedenie (koncom minulého týždňa sa v poisťovni vymenilo celé predstavenstvo ako aj generálny riaditeľ – pozn. redakcie) v súčasnosti analyzuje ekonomickú situáciu a priebežne bude prijímať opatrenia smerujúce k zefektívneniu jednotlivých činností tak, aby poisťovňa čo najskôr dosiahla vyrovnaný hospodársky výsledok,“ uviedla ďalej pre agentúru SITA hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Balážová. O konkrétnych opatreniach podľa nej budú informovať.

Gajdoš pritom na tlačovej konferencii okrem iného kritizoval spájanie poisťovne s druhou štátnou Spoločnou zdravotnou. Podľa neho sa v prípade spájania súkromných poisťovní Dôvera a Apolla výrazne znížil počet zamestnancov, v prípade štátnych poisťovní sa ich pracovníci iba sčítali. Zároveň by uvítal aktívnejší prístup Všeobecnej zdravotnej k vymáhaniu pohľadávok na poistnom, ako aj výrazné zmeny v nákupe zdravotnej starostlivosti. Tie by však nemali ísť cestou redukcie, ale skôr väčšej efektivity.

Najväčšia poisťovňa na trhu ukončila podľa aktuálnych informácií minuloročné hospodárenie so stratou 27 mil. eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 17 mil. eur. Pri prerokovaní účtovnej závierky však musela brať do úvahy nedostatočné technické rezervy Spoločnej zdravotnej, s ktorou sa začiatkom tohto roka spojila, takže sa jej strata prehĺbila o 10 mil. eur.

Úrad pre dohľad začal dohľad v najväčšej poisťovni na trhu 6. septembra. Dôvodom boli výsledky hospodárenia za rok 2009 s prihliadnutím na vývoj v tomto roku. Ide o komplexný dohľad zameraný nielen na platobnú schopnosť, ale celkovo na zistenie, v akej finančnej kondícii sa poisťovňa nachádza a či je schopná plniť všetky povinnosti. Úrad tiež kontroluje, ako sa uskutočnil proces zlúčenia so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Podobné kontroly sa uskutočnia aj v ďalších poisťovniach.

Dohľad, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje vo Všeobecnej zdravotnej, pritom môže mať rôzne dopady. V prípade zistenia nedostatkov, môže úrad poisťovni uložiť pokutu až do výšky takmer 166 tis. eur. Zároveň jej môže uložiť povinnosť vypracovať ozdravný plán, alebo nad ňou môže zaviesť nútenú správu. Jednou z možností je však aj zrušenie povolenia.

Zlú finančnú situáciu poisťovne potvrdil prednedávnom aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Jeho ambíciou je pritom, aby dosiahla vyrovnané hospodárenie už na konci aktuálneho roku. Dopomôcť by tomu mala aj výmena vedenia poisťovne. Koncom minulého týždňa sa totiž svojich postov vzdali nielen predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Zuzana Zvolenská, ale aj všetci členovia predstavenstva. Na čelo poisťovne sa postavil Marian Faktor.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján GajdošMarian FaktorZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie ÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa