Vtákom na Dunaji hrozí zánik, chýba im ochrana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vtak,teplo
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Tohtoročné májové sčítanie vtáctva hniezdiaceho v kolóniách na Dunaji prinieslo znepokojivé výsledky, kolóniám hrozí zánik.

Ministerstvo životného prostredia aj napriek tomu neprijalo potrebné opatrenia, ktoré by mohli stav zmeniť, prípadne zachovať ten súčasný. Agentúru SITA o tom informoval Ján Gúgh z ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife.

Organizácia preto doručila tento týždeň na envirorezort výzvu podpísanú niekoľkými stovkami ornitológov a ochranárov, v ktorej žiadajú prijatie urýchlených opatrení na zabránenie ďalších škôd na prírode.

Znepokojujúce výsledky

V prvej polovici mája sa na Slovensku podľa Gúgha každoročne sčítava vtáctvo hniezdiace v kolóniách. Cieľom je zistiť, ktoré vtáčie druhy sú u nás ohrozené, a ktorým sa naopak darí. Ornitológovia rátajú čajky, kačice, rybáre riečne a ďalšie druhy, ktoré v tomto období len začínajú hniezdiť a ich zrátanie je preto jednoduchšie, lebo sa zdržiavajú na jednom mieste.

„Tento rok však priniesol znepokojujúce výsledky, v posledných piatich rokoch totiž vodné vtáky pravidelne hniezdili v kolóniách na sedemnástich ostrovoch a ostrovčekoch. Zistili sme však, že jedenásť kolónií, kde hniezdili stovky párov vodného vtáctva, zaniklo a vznikla len jedna nová kolónia,“ vysvetlil Gúgh. Zánik jedenástich kolónií vodného vtáctva je pre Slovensko veľmi zlou vizitkou.

„Obzvlášť, keď na Dunaji ostali po jeho regulácii už len posledné ostrovčeky, na ktorých tieto kolónie hniezdia,“ uviedol Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife. Absencia ich ochrany je podľa jeho slov napriek niekoľkoročnému upozorňovaniu na problém o to viac zarážajúca, že ide napríklad o najväčšiu kolóniu čajky čiernohlavej v strednej Európe, ktorá inde na Slovensku početne nehniezdi. Pokračujúca absencia ochrany tak môže spôsobiť zánik aj tejto významnej a jedinej veľkej kolónie na Dunaji.

Dunaj
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Príprava vyhlášky mešká

Ochrana je dôležitá aj pre susedné krajiny, pretože na Dunaji hniezdi významná časť populácie tejto vzácnej čajky v stredoeurópskom regióne.

„Problém už mohol byť vyriešený začiatkom roka, keď ministerstvo životného prostredia dokončilo prípravu vyhlášky, ktorá mala ukotviť efektívnu ochranu Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy. Príprava vyhlášky však mešká a v jej prijatí sa nič neposúva ďalej už niekoľko mesiacov,“ uviedol Gúgh.

Zároveň dodal, že na problém ochrany upozorňujú už niekoľko rokov. „Nulová ochrana týchto významných miest spôsobuje, že sú kolónie často nekontrolovane rušené, dochádza k zvýšenej mortalite mláďat, veľkému rušivému pohybu motorových člnov v blízkosti hniezdnych ostrovov, kempovaniu a často aj stanovaniu v bezprostrednej blízkosti kolónií. Všade inde v Európe sú pritom takéto významné lokality efektívne a prísne chránené,“ vysvetlil pre agentúru SITA.

Hmla, labuť
Foto: ilustračné, SITA/AP

Výzva ministerstvu

To, že príslušné ministerstvo nedokázalo prijať efektívnu ochranu už dlhé roky, zvýrazňuje neochotu kompetentných riešiť tento problém.

V roku 2008 bolo vyhláškou vyhlásené Chránené vtáčie územie Dunajské luhy.

Pri príprave vyhlášky došlo pravdepodobne k preklepu v texte, v dôsledku čoho sa vyhláška odvoláva na nesprávne prílohy.

Zdržiavanie opravy týchto jednoduchých chýb spôsobuje to, že sa nedá určiť, kde platia obmedzenia a ochrana prírody sa tak nedá v dôsledku pár chybných číslic realizovať. Ochranári tak neskrývajú svoje rozčarovanie z toho, že rezort životného prostredia nevie opraviť ani banálnu chybu, ktorá pritom pre ochranu prírody môže mať na Dunaji fatálne následky.

„Chceli by sme výzvou, ktorú sme doručili na ministerstvo, vyzvať rezort a ministra životného prostredia, aby urýchlene prijali zmeny potrebné pre zachovanie vzácnych druhov. Veríme, že sa zmeny podarí dosiahnuť rýchlo, keďže ochrana sa týka pozemkov vo vlastníctve štátu, navyše v správe organizácií pod gesciou ministerstva,“ informoval Jozef Ridzoň.

Ak sa podľa neho nepodarí presadiť ochranu, kde to už súčasná vlastnícka štruktúra dovoľuje, ťažko potom uveriť, že bude môcť fungovať ochrana prírody a zámeny pozemkov tak, ako to navrhuje ministerstvo v novele zákona o ochrane prírody a krajiny. „Výzvu za urýchlené zavedenie ochrany podporilo viac ako tisíc ornitológov a ochranárov, pričom zber podpisov prebiehal len niekoľko dní v priebehu minulého týždňa po zistení negatívneho stavu po sčítaní hniezdiacich vtákov v kolóniách,“ dodal pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR